Motoreduktory – z czego się składają, jak działają i gdzie się ich używa?

8 sierpnia 2022

Potrzebujesz zamówić motoreduktor walcowy? Skieruj się na ten adres.

Motoreduktor to po prostu zintegrowane połączenie przekładni mechanicznej z napędem elektrycznym. Jak funkcjonują motoreduktory i gdzie się z nich korzysta? Dowiesz się wszystkiego w niniejszego wpisu.

Motoreduktory – redukują prędkość obrotową silnika

Motoreduktory umożliwiają wydajne wykorzystanie silników elektrycznych w roli napędu w wielu użyciach w przemyśle. Z wykorzystaniem przekładni redukującej, ogromna prędkość obrotowa silnika zostaje ograniczona nawet do kilkuset razy, przy równoczesnym proporcjonalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Rzecz jasna efektywność przekładni w żadnym wypadku nie jest stuprocentowa, w związku z tym zawsze pojawia się nieduża dysproporcja między mocą wejściową a mocą wyjściową w układzie. W skład zintegrowanego układu jakim jest motoreduktor mogą dodatkowo wchodzić inne części jak hamulce albo sprzęgła. Niezaprzeczalnym atutem motoreduktorów jest to, iż są to prefabrykowane układy, które da się bez trudu dobrać z katalogu producenta tak, by ich parametry perfekcyjnie odpowiadały wymogom konkretnej konstrukcji. Konstruktorzy nie tracą w ten sposób tygodni, a czasami miesięcy, na pracochłonne wyliczenia oraz testy pojedynczych zestawów elementów. Zależnie od rodzaju i konstrukcji przekładni, motoreduktory mogą być dedykowane do dużych, średnich albo lekkich obciążeń, a także do długotrwałego albo krótkotrwałego czasu pracy.

W motoreduktorach, w których zastosowano przekładnie wielostopniowe, można uzyskać bardzo wysoki zakres przełożeń, dochodzący nawet do kilkudziesięciu tysięcy.

Zastosowanie oraz rodzaje motoreduktorów

Mimo, że motoreduktory mogą być budowane w oparciu o różne warianty silników (DC, AC, BLDC czy szeregowych), wyróżnia się je ze względu na rodzaj przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się tym samym motoreduktory:
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (wykorzystujące przekładnię stożkową),
– motoreduktory płaskie oraz walcowe (wykorzystujące przekładnię walcową),
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną).

Brak raczej takiej gałęzi gospodarki, w której nie dałoby się zastosować motoreduktora jako napędu. Czy to produkcja żywności, przemysł bądź spedycja, dzięki motoreduktorom działają rozmaite automaty, jak m.in mieszadła, linie bagażowe na lotniskach, schody ruchome i atrakcje w parku rozrywki. Duże spektrum ich rozmiarów, mocy oraz typów zastosowanych w nich przekładni i silników przyczyniła się do tego, iż liczbę możliwych zestawów, jakie teraz mają w ofercie cenieni producenci motoreduktorów, należy liczyć już nie w setkach lub tysiącach, ale praktycznie w milionach.

Kontakt z nami:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]