Serwonapędy – sklep

3 czerwca 2020

Serwonapędy są typem silników, które oprócz wytwarzania siły, są wykorzystywane także do ustawiania osi. Ich największą stroną jest stuprocentowa dokładność – jeśli o nią chodzi, wypadają o wiele lepiej niż zwykłe silniki.

Jak skonstruowane są serwonapędy

Główną częścią serwonapędów jest silnik zasilany prądem elektrycznym – to on uruchamia dany układ. Na funkcjonalność serwonapędu najistotniejszy wpływ ma sterownik, z użyciem którego można pozycjonować oś. Serwonapędy wyposażone są także w moduł sprzężeń zwrotnych, a cały układ musi być połączony w zamkniętą pętlę oraz być wykonany z materiałów gwarantujących jego niezawodność.

Kontrolowanie serwonapędów

W przypadku takich napędów największe znaczenie ma łatwe kontrolowanie. Z tego powodu większość ich producentów dba o to, by ich serwonapędy były kontrolowane z użyciem komputera – często można trafić na interfejsy graficzne, z którymi sprawniejsze jest sterowanie serwosilników oraz wizualizacja parametrów ich pracy.

Serwonapędy – najpopularniejsze zastosowania

Serwonapędy nierzadko używane są we wtryskarkach – umożliwiają bowiem precyzyjne określenie położenia formy. Używa się ich również w zakładach, w których konieczne jest dokładne nawinięcie materiału na rolkę. Montuje się je w dużych elektronarzędziach oraz maszynach wyprodukowanych do przestawiania produktów na magazynach.