Silniki na prąd stały – szeroko korzystamy z nich na co dzień

22 listopada 2022

Szukasz silników szczotkowych? Powinieneś odwiedzić tę stronę.

Sporo maszyn, które użytkujemy każdego dnia i bez których sporo czynności byłoby trudniejszych, wykorzystuje w swoim działaniu silniki elektryczne prądu stałego. Szczotkowe albo bezszczotkowe, olbrzymie bądź małe, te silniki zmieniły nasz sposób życia oraz pracy, a przeciętny obywatel zazwyczaj nie ma pojęcia, jak funkcjonują te urządzenia, ani z jakich podzespołów złożone są.

Co warto wiedzieć o silnikach DC?

Zadaniem silników elektrycznych na prąd stały jest przekształcenie energii elektrycznej na energię mechaniczną. Ich nazwa zaznacza, że zasila je prąd, w którym kierunek oraz zwrot transferu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego typu istnieją od niemal dwustu lat i są wspólnym zasługą kilkunastu osób. Do ich konstrukcji, późniejszych ulepszeń i w efekcie ich wprowadzenia do powszechnego wykorzystania w przeróżnego typu maszynach, przyczyniły się wynalazki oraz eksperymenty czołowych inżynierów połowy XIX wieku, takich jak m.in. Michael Faraday, Zénobe Gramme czy Gaston Planté. Silniki elektryczne prądu stałego składają się ze komutatora, dwóch magnesów skierowanych do siebie różnoimiennymi biegunami, między którymi tworzy się pole magnetyczne, rotora, nieruchomego stojana oraz szczotek. W dzisiejszych czasach często używane są też bezszczotkowe silniki prądu stałego (BLDC), które głównie ze względu na brak tej stosunkowo awaryjnej części, są uznawane za dużo trwalsze, bezpieczniejsze i są po prostu cenione za bezszelestne działanie orazwysoką niezawodność.

Silniki elektryczne DC to napęd wielu popularnych urządzeń

Teza, iż silniki na prąd stały są stosowane zasadniczo wszędzie nie jest przesadą. Jeżeli posiadasz odtwarzacz CD lub w komputerze masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie z pewnością użyto bezszczotkowego silnika. Silniki elektrycznena prąd stały są częścią samochodów i pociągów sterowanych radiowo, czyli zabawek, którymi zachwycaliśmy się w dzieciństwie i które niewątpliwie sprezentujemy też naszym córkom oraz synom. Silniki tego typu znajdują się w dużych i małych pompach hydraulicznych nieodzownych w licznych branżach przemysłu, przykładowo budowlanej, wydobywczej czy produkcyjnej. W przyszłości, dzięki silnikom prądu stałego samochody elektryczne będą powszechne, a już teraz te silniki ułatwiają naszą mobilność, bowiem bez nich nie działałyby modne hulajnogi, segwaye i rowery elektryczne. Z silniczków prądu stałego korzystają też entuzjaści elektroniki do tworzenia własnych zautomatyzowanych projektów z obszaru robotyki oraz mechaniki.

Chociaż silniki prądu stałego o małej mocy bez trudu można kupić w sklepach dla hobbystów bądź z podzespołami elektronicznymi, to te do przemysłowego zastosowania dostępne są na zamówienie jedynie u dystrybutorów, dostarczających specjalistyczne rozwiązania od uznanych światowych producentów.

Kontakt z nami:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]