węzeł optyczny

Za co odpowiedzialny jest węzeł optyczny?

4 kwietnia 2022

Współczesne instalacji telekomunikacyjne niemal zawsze wykonuje się z zastosowaniem światłowodów. Jest to zasługą niepowtarzalnych właściwości tego kabla – prędkości transmisji informacji i nieznacznych zakłóceń. Jak wiemy, sieci tego typu nie byłyby w stanie działać bez odpowiednich elementów umożliwiających przekaz informacji oraz ich kodowanie. Aby wykonać taką instalację niezbędne są takie elementy jak nadajniki optyczne oraz multiswitche, a także węzły optyczne. Te ostatnie są kluczowe dla funkcjonowania całej instalacji – pozwalają wszak na zmianę sygnału optycznego na elektryczny i dzięki temu zapewnienie dostępu do sieci krańcowym odbiorcom. Jak więc działają? Jakie parametry musi mieć odpowiedni węzeł optyczny?

Jak funkcjonuje węzeł optyczny?

Jak przed chwilą napisaliśmy, węzeł optyczny odbiera sygnał optyczny, by przesłać impuls elektryczny. Warto jednak dodać, że jego działanie nie sprowadza się wyłącznie do tego, ponieważ węzeł optyczny może również wykonać odwrotną operację. Pasmo, na jakim najczęściej funkcjonuje węzeł optyczny to od kilku mHz do aż 1 GHz. Do poprawnego funkcjonowania węzła optycznego potrzebna będzie także właściwa obudowa, zabezpieczająca wrażliwe podzespoły w środku urządzenia przed kurzem, wilgocią oraz pozostałymi zagrożeniami – zwykle wyprodukowana ze stali.

Jaki węzeł optyczny zamontować?

O tym, czy konkretny węzeł optyczny będzie właściwy, decydują pewne parametry. Najistotniejsze będą częstotliwości pracy urządzenia oraz siła sygnału – od tego zależna jest wszak ilość końcowych odbiorców, do których dotrze sygnał. Poza tym należy zwrócić uwagę na zużycie prądu – w ogromnym stopniu wpływa to na cenę eksploatacji węzła optycznego. Chcąc ustrzec się problemów przy naprawach instalacji, dobrze również zwrócić uwagę na sposób konfiguracji urządzenia – dobrze, jeżeli umożliwia wygodną korekcję ustawień.

Kontakt z nami:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]