Co warto wiedzieć o obrączkach ślubnych?

20 września 2020

Jeśli potrzebujesz obrączkek ślubnych Kraków, koniecznie sprawdź https://obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne

Dla większości dzień ślubu jest niezwykle ekscytującym dniem w życiu. Sakrament ten łączy małżonków po wsze czasy, a znakiem ich lojalności, miłości i zaangażowania są obrączki ślubne.

Obrączki ślubne – nie w każdym kraju na prawym palcu serdecznym

Początkowo nie rozróżniano obrączek od pierścieni zaręczynowych, więc ich historia jest wspólna i sięga aż do Starożytności. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., dzięki czemu przekazanie żonie pierścienia stało się elementem sakramentu ślubu. Mało osób wie jednakże, że panowie rozpoczęli noszenie na ręku obrączki wiele stuleci później. I chociaż uprzednio miały miejsce przypadki, iż zakładali pierścienie na palec obrączkowy gdy wybywali na wojenne wyprawy, niemniej jednak zwyczaj ten spopularyzował się szerzej w poprzednim stuleciu, a konkretnie podczas Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przywodzić na pamięć żołnierzowi, iż wyczekuje na niego małżonka, za którą ma walczyć i której winien być wierny. W Polsce para małżeńska nosi obrączki na palcu serdecznym prawej dłoni, jednakże w innych krajach, jak przykładowo w Iranie, w Wielkiej Brytanii, w USA albo na Słowenii, zakłada się je na lewą dłoń, gdzie podług staroświeckich przesądów biegnie mityczna “żyła miłości”, która wiedzie wprost do serca. pierścionków zaręczynowych, młoda para wybiera oraz mierzy obrączki ślubne wspólnie, jakkolwiek obyczaj mówi, że narzeczona nie powinna pokrywać ich kosztu, ponieważ jest to zobowiązanie narzeczonego.

Obrączki ślubne – dopisz imiona małżonka, datę ślubu albo cytat

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki wyróżniają się bardziej skromną estetyką. Na przestrzeni wieków wykonywano je z najrozmaitszych surowców, bardziej lub mniej trwałych. Później zaczęto używać do tego metale (jak żelazo czy mosiądz), które symbolizowały siłę uczucia. Dzisiaj do ich sporządzenia używa się przede wszystkim złota oraz platyny, które są symbolem zaufania do partnera. Naturalnie, są one też nierzadko ozdabiane kamieniami szlachetnymi, jednakże nadal najchętniej kupowane są proste, uniwersalne pierścienie ze złota oraz delikatne obrączki, w których zastosowano dwa rodzaje złota (przykładowo białe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w sporządzaniu obrączek, mają również nierzadko w ofercie ich grawerowanie. Można zatem spersonalizować obrączki dodając do nich imiona małżonka, datę ślubu bądź znaczący dla małżonków cytat.

Kontakt z nami:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]