mistyczny topaz, mystic topaz, topaz mistyczny

Do czego nosić kolczyki i pierścionki z topazem mistycznym?

1 czerwca 2019

Wspaniały wygląd oraz oryginalny, jak na topaz, kolor to najistotniejsze cechy topazu mistycznego, od dawna cieszącego się wielkim uznaniem miłośników biżuterii. Mimo że na początku można mylnie stwierdzić, że to odmienny kamień, topaz mistyczny jest w rzeczywistości normalnym topazem. Jego oryginalne właściwości są efektem odpowiedniej techniki wyrobu – prawdziwy topaz jest w jej toku poddawany wpływowi gorąca oraz powlekany niezauważalną warstwą metalu szlachetnego. Właśnie dlatego topaz mistyczny prezentuje się tak dobrze.

Topaz mistyczny – kolory

Odcienie, które przybiera topaz mistyczny zależą przede wszystkim od kruszcu, którym jest pokryty. Szczególnie często spotykany jest karmazynowy topaz mistyczny, który powstaje w kąpieli z tytanem. Chrom sprawia zaś, iż kamień ma fioletowy kolor, błękitny z kolei jest wynikiem rozgrzania kamienia bez żadnych domieszek. Najlepsze skutki daje stosowanie czystego topazu – zwłaszcza wydobywanego w Afryce, Brazylii czy na Syberii.

Zastosowanie topazu mistycznego

Jak już napisaliśmy, wspaniałe właściwości topazu mistycznego są wysoko cenione przez złotników. Chętnie stosują go zatem do wyrobu naszyjników, pierścionków i broszek. Wbrew powszechnemu mniemaniu biżuteria z topazem mistycznym może być noszona częściej niż tylko do eleganckich strojów – doskonale prezentuje się także w pracy. Istotna okazuje się też mnogość kolorów, sprawiająca, że łatwiej można wybrać biżuterię do swojej kreacji.