biopsja fuzyjna kraków

Biopsja fuzyjna prostaty – nowoczesna, precyzyjna metoda

6 lutego 2021

Prostata, inaczej gruczoł krokowy, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która przypomina formą oraz rozmiarem orzech włoski. Znajduje się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada przede wszystkim za wytwarzanie płynu, w którym transferowane jest nasienie. Kłopoty z prostatą objawiają się u wielu mężczyzn wraz z wiekiem, toteż tak ważna jest jej cykliczna kontrola. Daje to możliwość zdiagnozowania przerostu lub zapalenia tego gruczołu, jak również wczesnego zauważenia niepokojących zmian rakowych. Trzeba podkreślić, że rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, na które cierpią mężczyźni, więc nie wolno bagatelizować niebezpieczeństwa jego potencjalnego powstania.

Alarmujące objawy – kiedy zgłosić się do urologa?

Mężczyźni po 45 roku życia muszą w regularnych odstępach odwiedzać urologa, szczególnie jeżeli spostrzegli niepokojące objawy powiązane z oddawaniem moczu, jak np. trudności ze wzwodem i wytryskiem, ból w trakcie mikcji, wzrost jej częstotliwości, problemy w zatrzymaniu bądź rozpoczęciu oddawania moczu, a także pulsacyjny strumień czy krew w moczu. Jeżeli po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, aby podejrzewać możliwość rozwoju raka, lekarz zaleci badanie PSA polegające na sprawdzeniu krwi pod kątem poziomu antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi świadczy o ogromnym niebezpieczeństwie rozwoju raka. Żeby jednak mieć bezsprzeczną pewność, konieczne jest wykonanie biopsji gruczołu krokowego.

Biopsja prostaty – co warto wiedzieć o zabiegu?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczoły sterczowego, wykonywana w warunkach szpitalnych, która dzięki zastosowaniu równocześnie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego i obrazu USG, umożliwia uzyskanie wycinków tkanki o wiele precyzyjniej niż w procedurze, gdzie w czasie zabiegu używa się tylko obrazowania TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty to całkiem krótki zabieg trwającym zazwyczaj około pół godziny. Prócz tego pacjent pozostaje także po zabiegu 1-2 kwadranse na oddziale, toteż cała procedura zamyka się w czasie jednej godziny. Biopsja fuzyjna wykonywana jest przy znieczuleniu miejscowym, więc pomimo że igłę biopsyjną wprowadza się przez krocze przezskórnie, jest ona praktycznie bezbolesna. Później patomorfolog sprawdza uzyskane wycinki gruczołu i bada czy są w nich widoczne zmiany nowotworowe.

Naturalnie, jak przy każdym zabiegu są pewne przeciwwskazania, które mogą wpłynąć na możliwość wykonania biopsji prostaty. To między innymi niska krzepliwość krwi, korzystanie z rozrusznika serca i alergia na niektóre leki. Stąd też przed decyzją o zabiegu trzeba jak najprecyzyjniej udzielić lekarzowi specjaliście odpowiedzi na wszelakie pytania postawione w wywiadzie medycznym.

Kontakt z nami:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]