Blizny rogówkowe można usunąć dzięki laserowej korekcie wzroku

8 maja 2022

Szukasz więcej wiadomości dotyczących usuwania blizn na rogówce? Skieruj się na voigtklinikaoka.pl

Oko to delikatny element ciała i w każdej chwili można je uszkodzić. W następstwie przeróżnych urazów i chorób na powierzchni rogówki nierzadko powstają blizny, które w mniejszym lub większym stopniu pogarszają jakość widzenia. Blizny rogówkowe można na szczęście usunąć, stosując laserowej korekcji wzroku.

Co powoduje pojawienie się blizn rogówkowych?

Rogówka to zewnętrzna, wypukła warstwa gałki ocznej, która je ochrania, a w tym samym czasie nadzoruje sposób, w jaki wiązki światła docierają się do wewnętrznych warstw. Jest nieprzezroczysta, nieunaczyniona, jak również niezwykle plastyczna i mimo że przeważnie delikatne jej otarcia wygajają się same, nierzadko powstają zbliznowacenia, m.in. na skutek naszego niedbalstwa. Co jest przyczyną powstawania blizn na rogówce? Są one najczęściej konsekwencją urazów jak skaleczenia, zadrapania czy oparzenia, rozmaitych chorób (np. półpaśca) bądź przedostania się do oka ciała obcego. Lecz blizny rogówkowe mogą wytworzyć się też w rezultacie nieostrożnego nakładania soczewek korekcyjnych. Poza dostrzegalnym pogorszeniem się widzenia, o występowaniu blizn rogówki świadczy wiele innych objawów, jak m.in. puchnięcie powiek, uczucie drapania gałki ocznej czy nadmierne łzawienie, dlatego jeśli ich doświadczasz warto jak najszybciej pomyśleć o konsultacji z okulistą. W trakcie szczegółowego badania określi on umiejscowienie, głębokość oraz wielkość blizn, a także poinformuje o możliwości ich leczenia.

Metoda PTK – usuwanie blizn rogówki

Najpopularniejszą w dzisiejszych czasach metodą usuwania blizn rogówki jest PTK – zabieg przeprowadzany w znacznej liczbie klinik, specjalizujących się w korekcie wad wzroku. Zabieg metodą PTK umożliwia eliminację zarówno blizn w peryferyjnej, jak i centralnej części rogówki. PTK wykorzystuje się także do leczenia innych nieprawidłowości tej części oka. Blizny niweluje się w procesie odparowania za pomocą wiązki lasera ekscymerowego wierzchniej powłoki tkanki rogówki. Przed przystąpieniem do tego dosłownie kilkuminutowego zabiegu nie ma potrzeby korzystania z pełnego znieczulenia, wystarczy anestezja samej gałki ocznej, którą aplikuje się preparatem w kroplach wprost na powierzchnię rogówki. Po zabiegu przez kolejne kilka tygodni należy stosować się dokładnie do poleceń lekarza prowadzącego, nie nadwyrężać oka i cyklicznie zgłaszać się na kontrolę w określonym czasie.

Kontakt z nami:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]