Charakterystyka i leczenie stożka rogówki

16 kwietnia 2022

Wszystko, czego warto dowiedzieć się o korekcji stożka rogówki, odnajdziesz na https://voigtklinikaoka.pl/uslugi/stozek-rogowki/.

Keratoconus, innymi słowy stożek rogówki, to przypadłość, która w dużym stopniu ogranicza normalne funkcjonowanie – obniża jakość widzenia i może być powodem kolejnych chorób oczu. We współczesnych klinikach okulistycznych eksperci potrafią jednak poradzić sobie z tym problemem. Jak zatem wygląda przebieg korekty stożka rogówki?

Korekta stożka rogówki – jak objawia się to schorzenie?

Rogówka to przezroczysta część gałko ocznej, która silnie koncentruje promienie świetlne. Znajduje się przed tęczówką i jest słabo ukrwiona, jakkolwiek posiada mnóstwo nocyceptorów. Około trzydziestego roku życia może ulec deformacji przejawiającej się ścieńczeniem i uwypukleniem w centralnej części. Jest to spowodowane osłabieniem tkanki, która – jak się przypuszcza – ulega działaniu rodników. Stożek rogówki wywołuje krótkowzroczność i krótkowzroczność, przez co chory widzi kategorycznie gorzej i staje się wrażliwszy na promienie świetlne. Pacjenci uskarżają się także na podrażnienie oczu, czasami występuje też widzenie podwójne. Keratoconus niejednokrotnie współistnieje z pozostałymi schorzeniami oczu, przykładowo zapaleniem spojówek. Na szczęście w dzisiejszych czasach osiągalne jest efektywne leczenie stożka rogówki. We początkowej fazie wada jest adiustowana z użyciem szkieł korekcyjnych bądź soczewek kontaktowych, po pewnym czasie natomiast niezbędne jest zgłoszenie się na zabieg w klinice okulistycznej.

Korekcja stożka rogówki – metody cross linking oraz wszczepienia pierścieni śródrogówkowych

Leczenie stożka rogówki może być wykonywane za pośrednictwem różnych zabiegów medycznych. Dzisiaj najbardziej efektywną metodą na poprawę jakości widzenia jest cross linking i wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Współczesne kliniki okulistyczne specjalizują się także w korekcie stożka rogówki poprzez modelowanie, czyli metodę Topoguided. Doskonałe efekty przynoszą zabiegi wykorzystujące technologię mapowania rogówki, która pomaga uzyskać regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei pozwala na korygowanie astygmatyzmu albo krótkowzroczności za pomocą soczewek kontaktowych. Chorzy mogą również po kilku miesiącach zapisać się na zabieg z użyciem lasera, który kompletnie eliminuje wadę wzroku.

Kontakt z nami:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]