Chirurg stomatolog – kiedy się udać?

29 maja 2019

Nie wszystkie schorzenia jamy ustnej możemy wyleczyć tradycyjnymi metodami. Jeśli okazują się one nieskuteczne, jedynym rozwiązaniem jest zwykle jedna z metod chirurgicznych. Zajmuje się nimi chirurg stomatolog, do którego musimy wybrać się na przykład w razie uszkodzeń dziąseł, dużych ubytków zębów, potrzeby umieszczenia sztucznych zębów czy koron i schorzeń tkanek miękkich – na przykład różnego typu guzów lub narośli. Które metody bywają zatem stosowane w czasie kuracji pod okiem chirurga stomatologa? I, co najważniejsze, do jakiego lekarza wybrać się, aby leczenie było były komfortowe, a nie spotkały nas przykre pomyłki?

Jak leczy chirurg stomatolog?

Na pewno najpopularniejszym w poradniach chirurgów stomatologów zabiegiem są ekstrakcje zębów – również tych znacznie zniszczonych, wymagających otwarcia tkanek i dłutowania. W razie sporych ubytków czy pacjentów po złamaniach potrzebne okazuje się czasem zrekonstruowanie kości – to również wchodzi w zakres obowiązków chirurga stomatologa. Ten specjalista para się również terapią różnych schorzeń w pozostałych tkankach jamy ustnej – między innymi wspomnianych przed chwilą guzów czy narośli – a także regeneracją zmienionych chorobowo tkanek.

Jak znaleźć chirurga stomatologa?

Jak łatwo stwierdzić, znalezienie nieodpowiedniego chirurga stomatologa może okazać się źródłem sporych trudności. Dobrze zatem napisać kilka zdań na temat tego, czym charakteryzuje się dobry chirurg stomatolog i czym kierować się przy szukaniu lekarza. Najważniejsze jest na pewno to, by stosował on wyłącznie innowacyjne akcesoria i, co najistotniejsze, środki znieczulające. Spore znaczenie ma też nastrój w poradni i podejście stomatologa do chorych – sporo powiedzą nam na ten temat opinie dotychczasowych pacjentów, które wyszukamy na przykład w sieci bądź w gronie znajomych.