Ekstrakcja zęba i podcięcie wędzidełka – zabiegi u chirurga stomatologa

5 lutego 2020

Nie wszystkie schorzenia dziąseł i zębów mogą być uleczone podczas standardowych zabiegów dentystycznych. Gdy te metody leczenia okazują się nieefektywne, stomatolog podejmuje decyzję o rozpoczęciu leczenia z użyciem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż ta nazwa dla wielu pacjentów brzmi strasznie, to współczesna medycyna dysponuje środkami i technologiami, które sprawiają, iż nawet bardzo trudne zabiegi są dla pacjenta całkowicie bezbolesne, a powikłania należą do rzadkości.

Czym zajmuje się chirurg dentystyczny?

Do zabiegów najczęściej wykonywanych przez chirurga dentystycznego należą usunięcie części zębów (np. wierzchołków korzeni lub całych korzeni) oraz ich ekstrakcje. Te zabiegi przeprowadza się, gdy zęby są w złym stanie – w szczególności na skutek zaawansowanej próchnicy lub często powtarzających się stanów zapalnych. Dentysta chirurg zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami mającymi na celu odbudowę różnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją tkanek miękkich i kości. Do chirurga dentysty należy ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do leczenia protetycznego.

Chirurg dentysta zadba o efektywne znieczulenie

Zabiegi, którymi zajmuje się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilka lat temu mogły kojarzyć się z odczuwaniem bólu. Obecnie jednakże dostępne są środki, które skutecznie eliminują nieprzyjemne odczucia. Poza tym pacjenci, którzy przeraźliwie boją się fotela dentystycznego, mogą otrzymać dodatkowe środki uspokajające, a nawet zdecydować się na zabieg wykonany w stanie całkowitej narkozy.