
Infekcje dróg moczowych – jak sobie z nimi radzić?
11 grudnia 2020Każdy, kto przebył infekcję dróg moczowych wie, że nie jest to nic przyjemnego. Takim chorobom zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć. Jednak kiedy się już pojawią, warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić, by jak najszybciej ustąpiły. Jeśli chcesz poznać najskuteczniejsze sposoby na walkę z infekcjami dróg moczowych, zapraszamy do lektury!
Jak rozpoznać infekcje dróg moczowych?
Każda infekcja dróg moczowych zaczyna się podobnie, dlatego trudno ją pomylić z czymś innym. Pierwszy objaw to odczuwanie pieczenia podczas oddawania moczu. Następnie pojawia się dosyć mocne parcie na pęcherz, co sprawia, że konieczne są częste wizyty w toalecie. Jednak podczas mikcji okazuje się, że nie można z siebie wycisnąć ani jednej kropli. W trakcie może być również odczuwalny ból w okolicach cewki moczowej. Inne objawy, które mogą się pojawić to: gorączka, bóle krzyża, krwiomocz oraz konieczność wstawania w nocy w celu oddania moczu.
Warto jednak pamiętać, że infekcje dróg moczowych nie zawsze dają objawy. Wtedy mówimy o infekcjach bezobjawowych, które można zdiagnozować wyłącznie poprzez badanie moczu.
Przyczyny infekcji dróg moczowych?
Choć na infekcje dróg moczowych chorują zarówno kobiety, jak i mężczyźni, to w grupie większego ryzyka są zdecydowanie kobiety, a szczególnie te w wieku 20-30 lat aktywne seksualnie oraz kobiety po menopauzie, a także kobiety w ciąży.
Na infekcje dróg moczowych może mieć wpływ wiele czynników, takich jak chociażby: cukrzyca, zabiegi operacyjne, powikłania pooperacyjne, czynniki genetyczne, rodzinne występowanie infekcji, nieprawidłowości układu moczowo-płciowego czy choroby przebiegające w związku z demencją.
Jak leczy się infekcje dróg moczowych?
Podczas infekcji dróg moczowych najczęściej stosuje się antybiotyki lub furaginę, która jest lekiem przeciwbakteryjnym. Bardzo ważne jest również zapobieganie powtarzającym się infekcjom. W tym celu najlepiej zażywać preparaty, które pozwolą na przywrócenie prawidłowego funkcjonowania dolnych dróg moczowych. Ponadto podczas leczenia (a także na co dzień) niezbędne jest stosowanie się do pewnych zasad, które pomogą szybciej ustąpić objawom. Chodzi o picie odpowiedniej ilości płynów, właściwą higienę osobistą – dotyczy to również higieny przed oraz po stosunku płciowym. Ważna jest także ochrona przed wychładzaniem dróg moczowych.
By dobrać właściwe leczenie, konieczne jest skonsultowanie się ze specjalistą, który wdroży odpowiednie leczenie oraz zaleci odpowiednie leki czy niezbędne badania. Natomiast przepisane preparaty z pewnością zamówisz w każdej aptece online.
[artykuł partnerski]