Jak pracuje implantolog? O zakładaniu implantów zębów

2 lipca 2019

Najlepszym sposobem na pozbycie się braków w uzębieniu są implanty zębów. Sprawdzą się zarówno gdy brak nam jednego zęba, jak i ogólnego bezzębia. Ich głównymi zaletami są stosunkowo łatwa pielęgnacja oraz naturalny wygląd – implant stomatologiczny, a tak naprawdę jego korona, wygląda zupełnie jak prawdziwy ząb. Przed ich zakładaniem nie ma potrzeby szlifowania przyległych zębów, jest to więc mniej przykre dla pacjenta aniżeli założenie mostu lub pełnej protezy. Warto dowiedzieć się więcej o tym, jak wygląda ten proces i jakie kroki trzeba przed nim podjąć.

Implanty zębowe – kolejne kroki terapii

proces wstawienia implantów zębów rozpoczyna się od zaaplikowania pacjentowi anestetyku. Ponadto istotne jest też stosowne nastawienie i poradzenie sobie ze strachem. W następnej kolejności stomatolog dokonuje nacięcia dziąsła. To pozwala na dotarcie do tkanki kostnej i przygotowanie w niej łoża dla implantu. W tym celu stosuje się techniki piezochirurgii oraz stosownie dobrane wiertła. To bardzo trudna część zabiegu – chirurg stomatologiczny musi wykazać się wyczuciem i precyzją. Dokładność ważna jest również przy wszczepieniu implantu stomatologicznego w kość. Kiedy ten znajdzie się na swoim miejscu, lekarzowi pozostaje już tylko zszyć dziąsło pacjenta.

Implanty zębowe a leki znieczulające

Proces zakładania implantu stomatologicznego rodzi w niektórych osobach strach przed potencjalnym dotkliwym bólem doświadczanym w czasie zabiegu oraz kilka dni po nim. Na szczęście lęk ten jest całkowicie nieuzasadniony. Współczesna implantologia korzysta z niezwykle wydajnych leków przeciwbólowych, zapewniających pacjentowi zachowanie spokoju na fotelu stomatologicznym. Osoby wyjątkowo czuli na ból mogą oprócz tego poprosić o płytkie znieczulenie ogólne, które kompletnie wyeliminuje problem stresu przed chirurgiem-stomatologiem.