Jak przebiega leczenie kanałowe?

9 lipca 2019

Zapalenie miazgi, martwica, złamanie zęba, daleko posunięta próchnica czy też nieodzowność przygotowania korzenia do protezy – te stany łączy fakt, iż na ogół w ich przypadku leczenie kanałowe. Choć nazwa ta u niektórych pacjentów wywołuje dreszcze, w rzeczywistości nie powinniśmy się bać tej terapii. Współczesna stomatologia dysponuje nowoczesnym wyposażeniem i efektywnymi środkami znieczulającymi, które pozwalają na leczenie także największych ubytków bez strachu przed bólem.

Leczenie kanałowe – etapy

Pierwszy etap leczenia kanałowego to otworzenie kanałów zęba i usunięcie z niego miazgi zmienionej chorobowo. Składa się ona z nerwu oraz naczyń krwionośnych, toteż podczas leczenia kanałowego konieczne jest zaaplikowanie efektywnego środka znieczulającego. W kolejnym kroku przeprowadza się dezynfekcję kanału, która ma oczyścić go ze wszystkich chorobotwórczych bakterii. Na koniec wypełnia się kanał zębowy materiałem kompozytowym, cementem szkło-jonomerowym, ceramiką lub metalem szlachetnym.

Wybierz dobrego dentystę do wykonania endodoncji mikroskopowej?

Endodoncja, bo tak brzmi medyczna nazwa leczenia kanałowego, to jeden z najbardziej skomplikowanych zabiegów przeprowadzanych w gabinecie dentystycznym. Warto w związku z tym wybrać rzetelnego dentystę, który go wykona. Gwarancją tego, iż zabieg będzie skuteczny są możliwości, jakie daje nam endodoncja mikroskopowa. Technika ta polega na wprowadzeniu w kanał miniaturowego mikroskopu emitującego obraz do monitora. Stomatologia mikroskopowa pozwala dentyście na głębokie oczyszczenie, a w następnej kolejności dokładne wypełnienie kanału, dzięki czemu dalsze zabiegi nie będą już potrzebne.