Jak zmotywować się do ćwiczeń?

18 czerwca 2022

Korzyści regularnej aktywności fizycznej to przede wszystkim dobra kondycja, łatwiejsze spalanie nadmiarowych kalorii, a także znacznie lepsze samopoczucie i chęci do życia. Jak wykonać ten pierwszy krok i zmotywować się do ćwiczeń?

Jak zacząć ćwiczyć? Najtrudniejsze są początki

W dłuższej perspektywie nie da się robić nic na siłę, dlatego kluczowe jest znalezienie w ćwiczeniach przyjemności. Nie powinny być one smutnym obowiązkiem, lecz dobrze spędzonym czasem, a wręcz wypoczynkiem. Organizm może regenerować się nie tylko leżąc na kanapie z laptopem, ale też np. podczas ćwiczeń na orbitreku.

Jak zacząć regularnie ćwiczyć?

Wyrobienie sobie nawyku ma kluczowe znaczenie we wytrwaniu w postanowieniu. Na początku najlepiej jest wyznaczyć sobie określony czas, w którym każdego dnia będziesz wykonywać ćwiczenia. Może to być siłownia, bieganie lub ćwiczenia w domu – to zależy wyłącznie od Ciebie.

Zaplanuj sobie 5, 7 lub 14 dni regularnych ćwiczeń. Nie zakładaj z góry np. miesiąca, bo jest to bardzo długi czas i na początku ciężko jest utrzymać motywację w ciągu takiego okresu. Zdecydowanie łatwiej jest podzielić ten czas na krótsze okresy. Nastaw się, że np. po 14 dniach bez wyrzutów sumienia będziesz mógł zrezygnować z ćwiczeń. Jeśli uda Ci się regularnie ćwiczyć przez ten czas, to prawdopodobnie będziesz chciał kontynuować swój nawyk. Będzie Ci szkoda wszystkich już spędzonych godzin na ćwiczeniach, pierwszych efektów i motywacji.

Nie zrażaj się małymi porażkami

Regularność podczas treningów to podstawa, ale drobne potknięcia to normalność. Praca, obowiązki domowe, złe samopoczucie – prędzej czy później i tak spotkasz się z sytuacją, która uniemożliwi Ci trening. Lepiej będzie odpuścić sobie jeden dzień i w tym czasie zregenerować się lub załatwić ważne sprawy i wrócić do treningu następnego dnia z nową, świeżą motywacją niż trenować na siłę, zaprzątając sobie w tym czasie głowę innymi sprawami.

Warto zacząć na początku ćwiczyć cokolwiek, nawet rzadko, ale żeby robić to regularnie. Małymi krokami też można dojść do celu. Ważne jest, aby nie rezygnować.

Inspiracja też może być motywacją

Co pomaga? Obserwowanie w mediach społecznościowych mikro influencerów związanych z aktywnością, którą postanowiłeś się zainteresować. Dlaczego mikro influencerzy? Ponieważ to osoby podobne do Ciebie, które często też znajdują się na początku drogi i postanowiły dokumentować swoje sukcesy i porażki. To właśnie na takich profilach często znajdziesz najbardziej rzetelne informacje – jadłospisy, plany treningowe, motywujące fotki, sportowe inspiracje. Takie rzeczy nieustannie będą przypominać Ci o sporcie i o tym, że każdy z nas jest człowiekiem. Nie tylko Ty masz gorsze dni – inni też je mają, inni też odpuszczają treningi i zaczynają od nowa. Kluczowa jest stopniowa walka ze swoimi słabościami. Jeśli innym się udaje, to czemu ma nie udać się Tobie?

Akcesoria do ćwiczeń – czy warto z nich korzystać?

Znalezienie motywacji to największy problem w regularnej aktywności fizycznej. Z tego powodu często szukamy wymówek i łatwiejszych rozwiązań, które mają za zadanie ją wspomóc. Winę za brak chęci zrzucamy na inne rzeczy:

  • “Gdybym tylko miał dobre buty do biegania, to z pewnością chciałoby mi się trenować”,
  • “Nie chce mi się biegać, bo nie widzę konkretnych statystyk. Smartwatch, który zarejestruje trasę jest rozwiązaniem mojego problemu”.

Wierzymy w takie argumenty, a chwilę później idziemy do sklepu. Przez kilka dni faktycznie cieszy nas nowy gadżet, dlatego z chęcią idziemy na trening, ale po jakimś czasie ekscytacja mija i znajdujemy sobie kolejny powód, przez który nie trenujemy.

Dobre buty do biegania są ważne, ale na początku swojej drogi nie kupuj najlepszego, najdroższego modelu. Podobnie z zegarkiem. Z czasem dobrze jest znać statystyki, aby doskonalić swój trening i obserwować zmiany w czasie, ale na początku wystarczający będzie prosty stoper lub telefon.

Skup się na swoim postanowieniu i nie szukaj powodów na siłę. Zrobienie zapasów sportowych ubrań i gadżetów od razu sprawi, że w magiczny sposób zaczniemy ćwiczyć z lekkością. Najważniejsze jest pozytywne nastawienie, które musisz wykreować samodzielnie. Nie pomogą Ci w tym żadne akcesoria.

Czy siłownia sama w sobie może być motywacją?

Nie trzeba od razu zapisać się na siłownię – można zacząć od ćwiczeń w domu. Jeśli jednak chcesz skorzystać z siłowni, to wykupienie karnetu może działać motywująco za sprawą kwoty, którą wydaliśmy na miesięczne wejściówki. Jeśli nie będziemy ćwiczyć – te pieniądze się zmarnują. Jednak ćwiczenia można robić też przed telewizorem. Wystarczy poszukać darmowych programów treningowych na YouTube.

Źródło tekstu: https://revelare.pl/zdrowie/jak-zmotywowac-sie-do-cwiczen/