LASEK, FemtoLASIK, EBK – korekcja wad wzroku z wykorzystaniem lasera

2 października 2021

Potrzebujesz więcej wiadomości o femtoLasik? Wejdź na voigtklinikaoka.pl

Korekcja laserowa wzroku to w tym momencie najbardziej popularna metoda korekty presbiopii, krótkowzroczności, nadwzroczności czy astygmatyzmu, jednak mało osób zdaje sobie sprawę z tego, iż zabiegi te są wykonywane przy pomocy różnorodnych technik.

Zabieg FemtoLASIK – bezinwazyjna, bezpieczna, a zarazem bezbolesna metoda korekty wzroku

FemtoLASIK (często nazywany także All-Laser-LASIK) to bezbolesna, pod każdym względem bezpieczna i bezinwazyjna technika korekty takich wad jak dalekowzroczność (do +4 dioptrii), astygmatyzm (do 6 dioptrii), miopia (do -10 dioptrii) oraz u niektórych pacjentów presbiopia. Sam zabieg nie trwa długo – wykwalifikowany optometrysta potrafi przeprowadzić go w nieco ponad piętnaście minut. Atutem tego zabiegu jest to, że pacjent niezmiernie szybko odzyskuje ostrość widzenia – praktycznie w przeciągu dnia od zabiegu może wznowić swoje normalne obowiązki. Zabieg dzielony jest na dwie fazy i przeciwnie do tradycyjnej metody LASIK, tutaj rogówka nie jest nacinana za pomocą skalpela. Podczas zabiegu FemtoLASIK najpierw przy pomocy lasera femtosekundowego rozdziela się płat rogówki o grubości ok 0,1 mm, a w kolejnym etapie ma miejsce formowanie rogówki z wykorzystaniem lasera excimerowego.

Pewnym wariantem metody FemtoLASIK jest FemtoLASIK Topoguided, gdzie działanie lasera excimerowego jest dostosowane do każdego pacjenta. Przed rozpoczęciem zabiegu tworzy się mapę rogówki i na jej bazie koduje się kolejne ruchy wiązki lasera. Ten wariant zabiegu przeprowadza się u pacjentów z dalekowzrocznością i astygmatyzmem, których rogówka cechuje się niestandardowym kształtem.

Inne metody korekcji wzroku

Mniej popularne metody korekty wzroku to m.in.:
LASEK – wykonywany jest u pacjentów, u których z przeróżnych względów nie można zastosować metody FemtoLASIK. W tej metodzie korekcji wzroku płatek nabłonka rogówki zdejmowany jest alkoholem, a nie wiązką laserową.
EBK, w którym po znieczuleniu oka z rogówki ściągany jest nabłonek (odbudowuje się on później samoistnie), a w następnej kolejności formuje się rogówkę przy użyciu lasera excimerowego. EBK określana jest metodą powierzchniową, ponieważ laser nie ingeruje w głębokie warstwy rogówki. EBK można jednak wykorzystać wyłącznie do korekty mniejszych wad wzroku.

Kontakt z nami:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]