Leczenie kanałowe – jak wybrać lekarza?

24 września 2019

Leczenie kanałowe dla wielu z czytelników nie jest przyjemnym zagadnieniem. Dziś zaś, wykorzystując innowacyjne narzędzia i – przede wszystkim – skuteczne środki znieczulające, stomatolodzy są w stanie zagwarantować nam, że zabiegi będą całkowicie bezbolesne. Leczenie kanałowe okazuje się wskazane zawsze, gdy rozwinie się zapalenie miazgi zęba lub tkanek okołowierzchołkowych. Polega na użyciu ultracienkich narzędzi, dzięki czemu dentysta jest w stanie dotrzeć do głęboko zlokalizowanych tkanek uzębienia. Dobrze przy tym pamiętać, iż w leczeniu kanałowym używa się także innych, często bardzo zaawansowanych technologicznie sprzętów. Których?

Narzędzia do leczenia kanałowego

Obok sprzętów manualnych, w dzisiejszym leczeniu kanałowym naprawdę istotne okazują się mikroskopy operacyjne, które obraz ze środka zęba przesyłają do monitora przed oczami lekarza, minimalizując prawie do zera niebezpieczeństwo wszelkiego typu pomyłek. W leczeniu kanałowym istotne jest także mierzenie głębokości kanałów. Wypracowanie sporej precyzji umożliwiają specjalistyczne urządzenia elektroniczne – endometry. Oprócz tego stomatolodzy wykorzystują też odpowiednie narzędzia, jakie pozwalają na automatyczne opracowanie kanałów, a dzięki temu – znaczne przyspieszenie kuracji i polepszenie komfortu leczonego.

Leczenie kanałowe – kiedy refundowane?

Decydując się na leczenie kanałowe należy pamiętać, iż nie we wszystkich sytuacjach będzie ono fundowane przez NFZ. Bezpłatne leczenie kanałowe zębów z najwyżej trzema kanałami zapewnione jest osobom poniżej 18 roku życia. Pozostali nie muszą wnosić opłaty za leczenie kanałowe zębów z przodu – siekaczy oraz kłów. Leczenie kanałowe zębów tylnych jest zaś pełnopłatne. Jeżeli będzie ono niezbędne, powinniśmy wybrać się do dentysty dysponującego odpowiednimi narzędziami oraz wcześniej sprawdzić, co o leczeniu u niego poprzedni klienci piszą w internecie.