Przeciążenie, stan zapalny, choroby wewnętrzne – o źródłach bólu pleców

20 sierpnia 2020

Na www.vitberg.com/info/bol-plecow-i-kregoslupa.html uzyskasz więcej informacji o bólu kręgosłupa lędźwiowego

Nawracający ból pleców między łopatkami, w odcinku piersiowym lub lędźwiowym pomału staje się normalnością dla znacznej części społeczeństwa. W dzisiejszych czasach nie jest to już dolegliwość, której doświadczają tylko osoby w starszym wieku. Mała aktywność fizyczna powiązana z pracą za biurkiem sprawia, iż bólu tego rodzaju doświadczają także młodsze osoby.

Co może być źródłem bólu pleców?

Ból pleców może mieć dużo źródeł. Jego pojawienie się np. na odcinku klatki piersiowej nieraz powiązane jest z układem nerwowym, zwłaszcza jeżeli ból ten promieniuje w stronę barku oraz ramion. Ból kręgosłupa piersiowego może również sygnalizować powstawanie zmian reumatycznych bądź chorób organów wewnętrznych, z tej przyczyny jego leczenie zaczyna się m.in. od sprawdzenia tego typu przyczyn. Tymczasem ból na wysokości łopatek, a także ból kręgosłupa lędźwiowego najczęściej jest następstwem nadwyrężenia struktury kręgosłupa (ścięgien, więzadeł lub mięśni przykręgosłupowych), wynikającego przeważnie z przenoszenia przedmiotów o znacznej masie czy wadliwym ułożeniem ciała. Taki ból przeciążeniowy często jest zaniedbywany, bo ustępuje po odpoczynku, niemniej jednak może on być objawem początków dyskopatii (przepukliny dysku). Oczywiście ból pleców bywa również objawem przeróżnych stanów zapalnych oraz urazów nierzadko tak drobnych, że odgrzebujemy je z pamięci dopiero w trakcie wizyty w gabinecie lekarskim.

Jak się uchronić przed bólem kręgosłupa?

Bólu pleców nie wolno zaniedbać i należy szybko zgłosić się na konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu. Rozpozna on orientacyjnie typ oraz źródło bólu, po czym skieruje do właściwego lekarza specjalisty, który wybierze efektywną formę leczenia. Nie można jednak czekać, aż pojawi się ból pleców. O kręgosłup należy dbać zawsze, nawet gdy nie mamy z nim jeszcze problemów. Z tego też powodu lekarze rekomendują pamiętanie o poprawnej postawie, m.in. podczas pracy przy komputerze, regularne ćwiczenia oraz dbanie o odpowiednią wagę. Spięte mięśnie pleców i szyi można również rozluźnić dzięki masażom rehabilitacyjnym lub przy użyciu aparatów do wibroterapii oscylacyjnej. Taki masaż drganiami umacnia mięśnie, co zmniejsza ból przeciążeniowy oraz pobudza cyrkulację limfy i krwi.

Kontakt z nami:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz

Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail: [email protected]