Rehabilitacja sportowa przy pomocy nowoczesnych terapii – polecamy sprzęt

22 lutego 2022

Rehabilitacja sportowa to trudna dziedzina fizjoterapii. Sportowcy bardzo długo przygotowują się do konkretnych wydarzeń sportowych, specjaliści dbający o ich zdrowie często pracują więc pod presją czasu. Brak szczytowej formy podczas kluczowej imprezy oznacza dla zawodowego sportowca duże straty, a czasem nawet utratę jedynej okazji w życiu na wymarzony tytuł. Dlatego rehabilitacja w sporcie musi być możliwie szybka i efektywna.

W związku z tym bardzo istotne jest, by na bieżąco uzupełniać swoją wiedzę o najnowsze osiągnięcia nauki i technologii, a także regularnie inwestować w sprzęt, który zapewni najlepsze efekty.

Rehabilitacja sportowa – sprzęt dla fizjoterapeutów

Jaki jest aktualnie najlepszy sprzęt do rehabilitacji sportowej? Zanim przejdziemy do odpowiedzi na to pytanie, trzeba cofnąć się o krok – dlatego zaczniemy od omówienia wybranych, najskuteczniejszych metod pracy z pacjentem, stosowanych w nowoczesnej fizjoterapii.

Jako że dla każdej z nich na rynku dostępne są różne urządzenia do rehabilitacji sportowej, ale nie wszystkie są równie wartościowe, po omówieniu danej techniki podpowiemy też, którymi aparatami naszym zdaniem warto się zainteresować.

Terapia TECAR

W terapii TECAR, łączącej działanie fali radiowej oraz prądu przemiennego, ceni się efekty przeciwbólowe oraz stymulujące. Swoją skuteczność zabiegi zawdzięczają m.in. temu, że energia przekazywana jest głęboko do tkanek.

Terapia TECAR aktywuje uwalnianie endorfin, które blokują ból, oraz pobudza krążenie krwi i limfy, dzięki czemu organizm szybciej się regeneruje, dostarcza konieczne składniki i usuwa to, co zbędne. Dodatkowo obserwuje się rozluźnienie mięśni oraz zwiększenie ruchomości stawów. Sportowcom przydaje się nie tylko w sytuacji kontuzji, ale także do przyspieszenia regeneracji, aktywacji mięśni i opracowania punktów spustowych.

W całej ofercie sprzętu do rehabilitacji sportowej warto zwrócić uwagę na aparaty Doctor TECAR. Wśród tych produktów są modele przenośne i bezobsługowe, umożliwiające prowadzenie w tym samym czasie terapii TECAR i kinezyterapii lub treningu funkcjonalnego.

Laser wysokoenergetyczny

Rehabilitacja sportowa docenia też laseroterapię, zwłaszcza z użyciem lasera wysokoenergetycznego, bo sprawdza się on równie dobrze w stanach ostrych, jak i przewlekłych. Fizjoterapeuci sportowi sięgają po to rozwiązanie najczęściej w przypadkach skręceń, zwichnięć i innych nadwyrężeń.

Laseroterapia wysokoenergetyczna pozwala na zmniejszenie bólu, stanu zapalnego i pobudzenie tkanek do regeneracji. Istotnie skraca więc czas powrotu do formy, co w sporcie zawodowym jest szczególnie ważne.

Do zabiegów tą metodą polecamy zaawansowane, a przy tym kompaktowe i intuicyjne aparaty z linii iLUX, z których korzystają specjaliści rehabilitacji sportowej, pracujący dla najlepszych klubów na świecie.

Fala uderzeniowa

Terapia falą uderzeniową służy do głębokiego masażu, ale także pozwala rozbijać zwapnienia, dlatego stanowi częsty wybór przy takich problemach jak np. łokieć tenisisty, kolano skoczka czy zapalenie ścięgna Achillesa.

Warty uwagi sprzęt do rehabilitacji sportowej z użyciem fali uderzeniowej to Rosetta ESWT. To bardzo praktyczny aparat do fali uderzeniowej, który jako jedyny na rynku nie generuje bieżących kosztów eksploatacji (nie wymaga korzystania z wymiennych nabojów).

Przezskórna elektroliza EPTE

Przezskórna elektroliza EPTE jest przełomową metodą, popularną w rehabilitacji sportowej do leczenia tendinopatii różnego typu: zarówno ścięgna Achillesa, rozcięgna podeszwowego, jak i więzadeł rzepki czy urazów nadkłykci.

To innowacyjne rozwiązanie stymuluje regenerację trudno gojących się tkanek przez tworzenie kontrolowanego stanu zapalnego.

Rehabilitacja sportowa – kursy i szkolenia

Niektóre terapie, tak jak EPTE, wymagają udziału w specjalistycznym szkoleniu. Jednak nawet jeśli nie ma takiego wymogu, warto regularnie dokształcać się w zakresie rehabilitacji sportowej. Kursy tematyczne pozwalają bowiem zgłębić znane już metody, poznać nowinki techniczne i technologiczne, skonfrontować swoje doświadczenia czy omówić problemy, z którymi spotkaliśmy się w praktyce.

Źródło tekstu: https://www.bardomed.pl/blog/porady-eksperta/rehabilitacja-sportowa-przy-pomocy-nowoczesnych-terapii-polecamy-sprzet/