
Zabieg modelowania owalu twarzy – ile trwa i jakie są przeciwwskazania
29 listopada 2020Kiedy postępuje proces starzenia organizmu, twarz traci z biegiem czasu swoje młodzieńcze rysy, a na cerze pokazują się kolejne zmarszczki i bruzdy. Dotychczasowy pełny owal twarzy zmienia się, między innymi z powodu obniżenia się stężenia kolagenu i kwasu hialuronowego oraz redukcji tkanki tłuszczowej i miękkiej w skórze. Olbrzymi wpływ na wygląd tkanki skórnej mają też czynniki genetyczne, mimika twarzy, działanie grawitacji czy długotrwała ekspozycja na promienie słoneczne.
Modelowanie owalu twarzy – ile trwa zabieg?
Wolumetria jest nieinwazyjnym zabiegiem z zakresu medycyny estetycznej będącym alternatywą dla procedur z zastosowaniem skalpela. Dzięki niej możliwe jest zredukowanie zmarszczek mimicznych powstających w okolicy oczu, nosa, ust i na czole, wymodelowanie twarzy oraz odmłodzenie skóry. W wolumetrii korzysta się z kwasu hialuronowego – naturalnego polisacharydu występującego we wszelkich organizmach żywych. Kwas hialuronowy wstrzykiwany jest w głębokie warstwy skóry przy pomocy tzw. ”tępej igły”, co redukuje niebezpieczeństwo powstawania zasinienia. Trzeba podkreślić, iż przed zabiegiem modelowania owalu twarzy nie ma konieczności korzystania ze anestezji, bo preparaty redukujące ból są zawarte już we wstrzykiwanym roztworze. Nieraz zabiegi modelowania owalu twarzy kwasem rozszerzane są o dodatkowe (jednakże nie jednoczesne!) ostrzykiwania toksyną botulinową, które mają na celu redukcję naprężenia tkanki mięśniowej twarzy, i w efekcie – ograniczenia późniejszego powstawania zmarszczek mimicznych. Zabieg modelowania twarzy nie jest długi, zwykle około pół godziny, a większość pacjentów powraca do swoich czynności natychmiast po zabiegu. Efekty wolumetrii pozostają widoczne z reguły przez okres roku, w poniektórych przypadkach nawet dłużej.
Modelowanie owalu twarzy kwasem hialuronowym – nie dla kobiet w ciąży
Występują przeciwwskazania odnośnie możliwości wykonania wolumetrii. Zabiegu modelowania twarzy nie wykonuje się u kobiet w ciąży oraz karmiących, a także też u osób z rozpoznaną chorobą nowotworową, cierpiących na padaczkę oraz w stanach zapalnych skóry (m.in. przy opryszczce). Trzeba także zaakcentować, iż mimo że wolumetria jest uznawana za zabieg bezpieczny, ale jak przy każdej procedurze medycznej zawsze występuje niebezpieczeństwo powikłań czy też niepożądanych rezultatów.