Czym jest food pairing?

5 maja 2020

Na https://bit.ly/2WypYOC odnajdziesz wszystko, co należy wiedzieć o food pairing

Pomimo, iż jesteśmy przyzwyczajeni do szablonowych połączeń smaków, nie oznacza to, że zestawianie ze sobą produktów, które pozornie kompletnie się wykluczają, nie może przynieść zaskakujących i, co najważniejsze, smakowitych wyników. Dowiadujemy się o tym raz za razem. Ogromne oddziaływanie na nasz smak miało ewidentnie otwarcie się na inne zwyczaje kulinarne i możliwość kupna niedostępnych przedtem w Polsce artykułów. Dzięki temu chociażby połączenie mięsa z egzotycznych owocami rzadko już szokuje. Osoby, które zagustowały w takich niebanalnych fuzjach smaków częstokroć inicjują swoje eksperymenty i samodzielnie próbują jeszcze bardziej nietuzinkowych zestawień. Żeby te jednakże dały oczekiwane skutki, wypada uprzednio zaopatrzyć się w odpowiednią wiedzę.

Food pairing – umiejętność zestawiania ze sobą smaków

Chcąc, aby nasze kulinarne eksploracje naprawdę okazały się powodem uniesień oraz pozwalały odnaleźć nowe smakowe przyjemności, powinno się postępować zgodnie z regułami obowiązującymi w dzisiejszej sztuce kulinarnej. Te, oczywiście, są jedynie wytycznymi, o których nie powinno się zapominać, aby smaki łączyły się w harmonijną, ale nieprzeciętną całość. Dobrze uczynimy, jeśli przyswoimy sobie food pairing. Tą nazwą określa się sztukę zestawiania ze sobą smaków, które w ogólnym przekonaniu uchodzą za kategorycznie od siebie odmienne. Wszystkie wytyczne food pairingu są jednak bardzo przemyślane i poparte szeroką wiedzą z obszaru biochemii, dotyczącą zwłaszcza obecności konkretnych składników w wykorzystywanych produktach. Food pairing traktuje nie tylko o posiłkach, lecz także o napojach (w tym tych zawierających alkohol).

Food pairing. Czy można się tego nauczyć?

Do opanowania food pairingu potrzebne są instynkt i spora fantazja, aczkolwiek to nie one będą najistotniejsze. W wyższym stopniu liczy się znajomość zawartości konkretnych substancji w ingredientach potraw oraz tego, jak łączą się one z innymi związkami. Zatem świetnym posunięciem będzie udział w szkoleniu z food pairingu prowadzonym przez wykwalifikowanego szefa kuchni – głównie dlatego, że podzielenie się podstawową wiedzą trwa zazwyczaj kilkanaście godzin.

Kontakt z nami:
Warsztat Qulinarny
ul. Okulickiego 51 lokal 282
31-637 Kraków

Mob.: +48 662 311 637, +48 507 771 680
E-mail: [email protected]