Optymalizacja stron internetowych – najważniejsze, co musisz wiedzieć

15 czerwca 2019

Stworzenie strony internetowej to nie koniec pracy nad nią. Ważne jest, aby była ona chętnie odwiedzana przez internautów. Ale co zrobić, aby nasz serwis cieszył się zainteresowaniem? W tym pomocna jest optymalizacja.

O co chodzi w optymalizacji stron internetowych?

Optymalizacja polega na poprawieniu kodu oraz zawartości strony. Poprawnie przeprowadzona optymalizacja wpłynie na lepsze indeksowanie strony przez roboty sieciowe, co sprawi, że zajmie ona wyższą pozycję w wynikach zwracanych przez wyszukiwarkę.

Jakie elementy podlegają optymalizacji strony internetowej?

Prawidłowo wykonana optymalizacja – oprócz kodu strony – dotyczy także zamieszczonych na niej tekstów i grafiki. Optymalizacji kodu dokonuje się pod kątem: szybkości wyświetlania, zgodności z ogólnie przyjętymi standardami oraz wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Zawartość strony powinna być zgodna z jej tytułem. Dobrze, jeżeli na stronie znajdują się słowa kluczowe, nieprawidłowym jednak jest ich nadużywanie. Dokonując optymalizacji grafiki trzeba zwrócić uwagę na to, czy pliki nie są za duże oraz na typ zastosowanej kompresji. Oprócz tego zoptymalizowane mogą być same słowa kluczowe oraz linki zamieszczone na stronie.
Rzetelnie przeprowadzona optymalizacja strony internetowej umożliwia osiągnięcie dobrych wyników wyszukiwania i podnosi popularność portalu. Optymalizując stronę należy pamiętać o tym, że przede wszystkim ma być ona łatwo dostępna dla użytkowników.