
Stwórz niepowtarzalny film reklamowy – filmowanie z powietrza
22 listopada 2019Zdjęcia z lotu ptaka niewątpliwie urozmaicają każdy film. Bez znaczenia, czy rejestrowane są ulice metropolii, tereny nad rzekami lub jeziorami czy też puszcza, z powietrza wyglądają z reguły znacznie bardziej efektownie niż z z poziomu horyzontu. Nie dziwi więc to, że filmowanie z powietrza jest chętnie stosowane przez operatorów różnych obrazów filmowych – zarówno tych komercyjnych, jak i niezależnych. Do niedawna ich nagranie było niesłychanie kosztowne i kłopotliwe – wiązało się z użyciem stosownego ekwipunku oraz koniecznością wypożyczenia śmigłowca lub samolotu. Współcześnie jednak filmowanie z powietrza jest dużo tańsze i mniej złożone pod względem logistyki – używa się do tego drona. Co powinniśmy wiedzieć poszukując specjalisty, który nagra dla nas takie ujęcia? Kiedy należy zdecydować się na takie filmy?
Co można wypromować przy użyciu filmowania z powietrza?
Filmowanie z powietrza to technika, którą powszechnie można użyć w przeróżnych projektach reklamowych. Bardzo dobrze sprawdza się w filmach promocyjnych. Nieistotne jest to, czy idzie o dłuższe, kilkunastominutowe obrazy, czy może kilkuminutowe filmy. Zdjęcia z lotu ptaka mogą stanowić większa część klipu (a w wielu sytuacjach wręcz jego całość) bądź też go uzupełniać. Filmy z tego typu zdjęciami można użyć do reklamy różnych firm – zarówno niedużych inicjatyw, jak i sporych przedsięwzięć. Dobrze spełnią swoje zadanie również w reklamowaniu działalności urzędów miejskich (szczególnie, jeśli chodzi o produkcje adresowane do turystów i dotyczące rozwoju infrastruktury) czy stowarzyszeń zajmujących się ochroną przyrody. Filmowanie z drona to również świetna metoda na to, aby zaprezentować stopień zaawansowania i rozmiar różnorodnych inwestycji – np. drogowych, przemysłowych czy budowlanych.
Do filmowania z powietrza zatrudnij doświadczonego operatora z certyfikatem UAVO
To, jak będą wyglądały filmy z ujęciami z drona zależy w sporej mierze od zręczności operatora urządzenia. Wiele informacji w temacie jego doświadczenia oraz jakości drona i używanej w nim kamery, przekażą nam filmy, które dana firma do tej pory zrealizowała – zwykle możemy przejrzeć je w internetowym portfolio. Sterujący sprzętem rejestrującym winien posiadać też świadectwo kwalifikacji operatora drona (UAVO), poświadczający jego zdolności i umożliwiającym legalne prowadzenie lotów komercyjnych VLOS (w zasięgu wzroku) oraz BVLOS (czyli poza zasięgiem wzroku).