Dźwigar – niezastąpiony w budownictwie

26 kwietnia 2020

Dalsze informacje o dźwigarze

Szalunki to konstrukcje niezastąpione na wielu budowach. Dzięki nim możliwe jest modelowanie konkretnego kształtu ścian wylewanych z betonu, a także wykonanie w nich wlotów na okna i drzwi. Szalunki są również niezastąpione przy formowaniu sufitów – wtedy ich kluczowym elementem są dźwigary. Bez ich zastosowania nie byłoby możliwe wzniesienie wielokondygnacyjnego budynku. Dźwigary sprawiają, że sufit nie opada natychmiast po wylaniu i jest w stanie stężeć. Z jakich tworzyw wytwarza się dźwigary? Gdzie można je kupić?

Z jakich drzew wytwarzane są dźwigary?

Dźwigar poddawany jest sporym obciążeniom, które sięgają kilkudziesięciu ton. Z tej przyczyny jego istotnym przymiotem jest wytrzymałość. W największym stopniu wpływają na nią dwa elementy – jakość produkcji i typ użytych w tym celu surowców. Muszą one być pieczołowicie wyselekcjonowane i sprawdzone pod kątem wytrzymałości na znaczne obciążenia. Najodpowiedniejszym materiałem okazuje się lite drewno takich drzew jak topola, olcha, sosna czy buk. Niezwykle ważne jest także należyte pokrycie dźwigarów impregnatem, które zabezpieczy je przed szkodliwym działaniem wody, klejów i innych płynnych chemikaliów używanych na budowie – a więc substancji, które bezpośrednio niszczą strukturę drewna.

Dźwigary – można je wynająć

Podmioty, które na co dzień zajmują się budową piętrowych obiektów mają własne dźwigary. Ich zakup i magazynowanie wiąże się jednakże z pewnymi kosztami. Z kolei firmy, które sporadycznie akceptują zlecenia tego typu, mogą uniknąć wspomnianych problemów. Dobrym rozwiązaniem dla nich jest skorzystanie z oferty podmiotu, który oferuje wypożyczenie dźwigarów, jak również pozostałych modułów szalunków.

Kontakt z nami:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]