sklejka Kraków, sklejki szalunkowe

Sklejka szalunkowa – jak się ją wykorzystuje?

22 stycznia 2021

Deski szalunkowe to podstawowy komponent instalacji szalunkowych. Tę rolę mogą pełnić typowe deski z drewna lub płyty wyprodukowane z innego surowca, jakkolwiek przeważnie wykorzystywana jest sklejka szalunkowa. Zadaniem szalunków jest nadanie kształtu wylewanemu betonowi – dzięki nim można zatem postawić budynki ze ścianami wykonanymi z tego kompozytu. Szalunki mają również zastosowanie w budowlach murowanych, gdzie pozwalają na wykonanie otworów na stolarkę, czyli drzwi czy okna. Objaśniamy, z czego wytwarzana jest sklejka szalunkowa i co robić, jeśli jest nam niezbędna, a nie chcemy kupować własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – rodzaje

Kiedyś w szalunkach z reguły używane były deski z bloków drewna. Te aczkolwiek były drogie, a przy tym nie posiadały wymaganych parametrów – zazwyczaj niezbyt dobrze radziły sobie z zawilgoceniem. W związku z tym w dzisiejszych czasach stosowana jest najczęściej sklejka szalunkowa. Wytwarza się ją z różnych gatunków drewna – zazwyczaj z brzozy, topoli lub olchy. W ofercie producentów znajdziemy różnego rodzaju sklejki szalunkowe. Jednym z nich są wersje wodoodporne, do których produkcji używa się żywicę mocznikowo-melaminowo-formaldehydową. Drugi często stosowany rodzaj to sklejka antypoślizgowa oklejona z obu stron warstwą perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – wynajem

Przedsiębiorstwa budowlane dysponują z reguły swoją sklejką szalunkową wraz z elementami pozwalającymi na jej łączenie. Kiedy jednak zamierzamy wybudować dom lub garaż na własną rękę, nie ma potrzeby kupowania wszystkich elementów szalunków – możemy je wypożyczyć, np. w Małopolsce na stronie ABCszalunki.pl. Prócz samych desek, firma oferuje też wynajem innych akcesoriów niezbędnych do postawienia szalunków – między innymi głowic i łączników.

Kontakt z nami:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]