szalunki Kraków

W jakich sytuacjach niezbędne jest zastosowanie szalunków?

11 października 2019

Szalunki to nic innego, jak forma mająca charakter tymczasowy, którą w zdecydowanej większości przypadków wykonuje się z desek. Może ona być zrobiona również z drewnianych płyt, które wyprodukowano z drewna odznaczającego się niższą jakością. Nie brak jest firm, które decydują się na wykonywanie szalunku z elementów , które są metalowe, ale tego rodzaju postępowanie nie jest zbyt rozpowszechnione. Deskowanie – bo właśnie tak inaczej nazywa się szalunki – powoduje, że mieszanka, która jest wylewana, zyskuje pożądany kształt. Szalunki usuwa się dopiero wtedy, gdy mieszanka zastygnie. Wykorzystując szalunki, można też efektywnie wesprzeć zbrojenie, które będzie utrzymane aż do momentu, kiedy wylana mieszanka ostatecznie zastygnie.

Szalunki – jak wygląda ich wykonanie?

Wszelkie konstrukcje z wykorzystaniem betonu robi się na budowie w odpowiednich formach, którymi są właśnie szalunki. W początkowym etapie prac konieczne jest wykonanie szalunku, który potem zostaje zapełniony odpowiednio dobranym betonem. W niektórych sytuacjach niezbędne jest wykonanie zbrojenia. Układa się je przed wylaniem betonu. Szalunki usuwane są dopiero wówczas,gdy mieszanka solidnie zastygnie. Na ogół potrzeba na to od mniej więcej dwóch do nawet czterech tygodni. Szalunki robione są między innymi w przypadku fundamentów, betonowych cokołów ogrodzeń oraz sufitów z żelbetonu. Mają jak widać naprawdę szerokie zastosowanie, a budowa bez ich wykorzystania nie posuwałaby się tak sprawnie.

Szalunki – jakie elementy niezbędne są do wykonania szalowania?

Do wykonania szalowania wymagana jest sklejka szalunkowa. Niezbędne są także specjalne podpory oraz dźwigary. W wielu wypadkach zdarza się, że niewielkich rozmiarów firmy budowlane nie dysponują własnym systemem szalunkowym. Wówczas wyjściem okazuje się być skorzystanie z wypożyczonego sprzętu, który mają w swojej ofercie firmy specjalizujące się w dostarczaniu ekipom budowlanym mocowań, dźwigarów i sklejki.

Kontakt z nami:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]