Wznoszenie budynków murowanych – szalunki

29 sierpnia 2020

Dowiedz się, gdzie kupić szalunki tracone

Szalunki, określane także deskowaniem, to tymczasowe konstrukcje umożliwiające wznoszenie ścian budynków. Głównie stosuje się je w przypadku wylewania murów z betonu – wówczas są one konieczne do tego, by nadać im stosowny kształt i zapobiec rozlewaniu się mieszanki. Ponadto szalunki wykorzystuje się także w czasie stawiania obiektów murowanych, gdzie ich zastosowanie umożliwia przygotowanie otworów na okna, drzwi i bramy. W tym wpisie objaśniamy, z czego wykonane są współczesne szalunki i jak inwestorzy mogą je znaleźć.

Typy szalunków

Najstarszym rodzajem szalunków jest konstrukcja utworzona z grubych sklejek połączonych ze sobą gwoździami bądź drewnianych desek, która po rozebraniu może zostać użytkowana ponownie. Demontaż takich szalunków jest jednakże kłopotliwy – wielu wykonawców i inwestorów wybiera zatem zastosowanie szalunków wielokrotnego wykorzystania – systemów przeznaczonych do szybkiego i łatwego składania oraz rozkładania. Tego typu szalunki mogą być wytworzone z metalu, drewna bądź sklejki, a także łączyć w sobie 2 a nawet 3 materiały. Zazwyczaj jednakże wykorzystuje się sklejkę – przeważnie z takich rodzajów drewna jak topola czy brzoza, a konstrukcję scalają narożniki, łączniki, belki i głowice ze aluminiowe bądź stalowe.

Wypożyczenie szalunków – kto powinien skorzystać?

Podmioty cyklicznie zajmujące się pracami budowlanymi posiadają swoje szalunki. Inaczej jest jednak w przypadku ekip, które zwykle świadczą odmienne usługi czy inwestorów, którzy planują planujących wybudować pojedynczy obiekt. Nabycie wszelkich modułów koniecznych do wykonania szalunku nie byłoby odpowiedzialne finansowo . Znacznie mądrzejszym rozwiązaniem będzie wynajęcie szalunków.

Kontakt z nami:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]