Usuwanie malware ze strony www to zadanie dla specjalisty

16 kwietnia 2022

Dowiedz się więcej o usuwaniu malware ze strony www.

WordPress okazał się w mijających latach tak wziętym systemem zarządzania treścią, że liczbę stron i sklepów internetowych tworzonych z jego zastosowaniem szacuje się w tej chwili na setki milionów. Częstotliwość stosowania tego CMS-a powoduje, że strony oparte na WordPressie bywają popularnym celem ataków cyberprzestępców. W przypadku zainfekowania strony wirusem, nieodzowne jest usunięcie wirusa z WordPressa.

Komu zlecić czyszczenie WordPressa ze szkodliwego oprogramowania?

Ze witryny wysyłana jest niechciana poczta? Logowanie jest uniemożliwione? Treści na stronie zostały zmienione nie przez Ciebie? A może na stronie widnieją odnośniki do nieznanych Ci adresów? To tylko parę z potencjalnych przykładów alarmujących o zainfekowaniu witryny. W takich przypadkach potrzebne jest błyskawiczne działanie w celu usunięcia powodu infekcji, a następnie przywrócenia witryny internetowej do właściwego funkcjonowania. Naprawa zainfekowanego WordPressa nierzadko przekracza umiejętności ludzi, którzy na co dzień zajmują się tylko projektowaniem stron i sklepów www na tym systemie zarządzania treścią, w związku z tym czyszczenie WordPressa ze szkodliwego oprogramowania czy też po atakach cyberprzestępców warto powierzyć ekspertom od tego typu zadań.

Jak przebiega usuwanie infekcji ze strony www?

Profesjonaliści podejmujący się usuwania wirusów ze stron opartych na WordPressie w obrębie swoich działań naprawczych wykonują kompleksowe sprawdzenie plików i baz danych strony. Badają pliki wp-config i htaccess, a także kod zastosowanych na stronie wtyczek oraz motywów. W procesie naprawy zainfekowanego WordPressa dodawane są na stronie niezbędne zabezpieczenia, minimalizujące niebezpieczeństwo ponownej infekcji. Jeżeli trwająca dłuższy okres czasu infekcja mogła spowodować włączenie strony do spisu wykluczeń (na przykład w oprogramowaniu antywirusowym), po usunięciu malware z CMS-a eksperci podejmują też wymagane czynności w celu skreślenia jej z tego rodzaju “czarnych list”. Cykliczne aktualizowanie CMS-a oraz stosowanych na stronie www wtyczek jest niezwykle ważne, ponieważ odwrócenie wszystkich efektów ataku hakerskiego nie jest gwarancją, że analogiczna sytuacja nie zdarzy się za kilka miesięcy.

"Solith Software" Krzysztof Dróżdż

Mob.: +48 609-708-890
E-mail: [email protected]