
Znasz mity o botoksie? Przedstawiamy kilka najpopularniejszych
19 marca 2021Odkąd ponad pół wieku temu toksyna botulinowa zaczęła być stosowana powszechnie w medycynie wokół tej substancji powstało wiele mitów, które często budzą wątpliwości wśród pacjentów, co do bezpieczeństwa tej substancji. Poniżej przedstawiamy i omawiamy kilka najpopularniejszych z nich.
Botoks nie służy do wypełniania zmarszczek
W przeciwieństwie do kwasu hialuronowego, botoks nie służy do usuwania zmarszczek poprzez ich wypełnienie. Toksyna botulinowa jest egzotoksyną, której działanie polega na blokowaniu przesyłania impulsów między nerwami a mięśniami, co prowadzi do zmniejszenia napięcia mięśni odpowiedzialnych za tworzenie się nieestetycznych bruzd na skórze. Fakt, że botoks ogranicza pogłębianie się zmarszczek obala również popularne przekonanie, że zabiegi z użyciem tej toksyny są przeznaczone głównie dla osób starszych. Tymczasem botoks najskuteczniej działa u osób młodych, u których dopiero zaczynają pojawiać się pierwsze zmarszczki.
Botoks nie uzależnia
Wiele osób do tej pory uważa, że jeśli już zdecydujemy się na ostrzykiwanie toksyną botulinową, to trzeba konsekwentnie powtarzać ten zabieg do końca życia. Jest to oczywiście nieprawda. Efekt wygładzenia skóry spowodowany działaniem botoksu zanika samoczynnie najpóźniej po 6 miesiącach. Skóra wraca do swojego poprzedniego wyglądu, a ewentualne powtórzenie zabiegu jest wyłącznie decyzją pacjenta.
Botoks nie sprawia, że twarz wygląda nienaturalnie
Często słyszy się opinie, że po ostrzykiwaniu botoksem twarz nieruchomieje i wygląda jak maska. Owszem, w pierwszych latach stosowania toksyny botulinowej zdarzały się przypadki, że do ostrzykiwania stosowano preparaty o wysokim stężeniu, co mogło wywołać taki efekt i utrwalić to myślenie w społecznej świadomości. Współcześnie jednak zabiegi z botoksem nie są tak radykalne – lekarze dopasowują dawki preparatu z toksyny botulinowej do indywidualnych potrzeb pacjenta, by jego twarz po zabiegu wygładzania zmarszczek nadal zachowała pełne spektrum naturalnej mimiki.
Botoks wykorzystywany jest szeroko w okulistyce, stomatologii, neurologii i chirurgii, a jego właściwości pomagają leczyć wiele chorób. W medycynie estetycznej prawdopodobieństwo zatrucia się tą toksyną jest praktycznie niemożliwe, gdyż jej stężenie wykorzystywane do zabiegów jest kilkaset razy niższe niż dawka niebezpieczna dla zdrowia człowieka.