Co to jest złoto lokacyjne i czy można je kupić w Polsce?

22 września 2021

Zamów złoto lokacyjne.

Coraz częściej myślimy o przyszłości i o przyszykowaniu się na ewentualną “czarną godzinę”. Dlatego zwykle zabiegamy o to, żeby od czasu do czasu odkładać niewykorzystane pieniądze na lokacie lub po prostu na koncie w banku. Ostatnio jednak ten sposób jest coraz mniej korzystny – słabe oprocentowanie lokat i postępująca inflacja powodują, że oszczędności nie przynoszą profitu, a w zasadzie to z biegiem lat ich siła nabywcza się zmniejsza. Nie dziwi zatem, że pojawił się popyt na alternatywne formy inwestycji, w tym również zakup złota lokacyjnego.

Czy artykuł ze złota jest złotem lokacyjnym?

Inwestowanie w metale szlachetne opiera się na kupieniu ich wówczas, kiedy ich wartość na rynku jest niska i ich sprzedaży, gdy ta wartość zacznie wzrastać. Ale należy mieć na uwadze, że nie każdy produkt ze złota jest uznawany za kruszec inwestycyjny, więc np. kolekcjonowanie złotej biżuterii ciężko nazwać inwestycją w złocie. To, co należy nazywać złotem inwestycyjnym jest klarownie określone przez polski prawodawstwo, w ustawie o podatku od towarów i usług. Zgodnie z aktualnej ustawy jest to przede wszystkim kruszec próby nie mniejszej niż 0.995 w sztabkach albo płytkach. Z kolei monety bulionowe ze złota muszą spełnić inne warunki, żeby być uznane za złoto inwestycyjne. Muszą mieć próbę 0.900 lub wyższą, być wyemitowane nie wcześniej niż w 1800 roku i co kluczowe – muszą być uznawane jako środek płatniczy w państwie, które je wybiło. Monet lokacyjnych nie uznaje się jako egzemplarze kolekcjonerskie, więc nie są numizmatami. Akty prawne definiują jeszcze jedną formę złota inwestycyjnego, czyli złoto w postaci papierów wartościowych.

Złoto lokacyjne – czy można kupić je online?

W asortymencie polskich sprzedawców złota inwestycyjnego bez przeszkód spotkać można sztabki ze złota, jak i popularne monety bulionowe z m.in. Chin i Stanów Zjednoczonych Ameryki. Zamówienia można składać również online i nie jest to propozycja tylko dla majętnych inwestorów. Ci mniej zamożni znajdą online bardzo szeroką ofertę sprzedaży złota w sztabkach o wadze 5, 2, lub 1 g, jak i złotych monet o wadze 1/10, 1/4 lub 1/2 uncji. Dostępne jest dodatkowo złoto w „combibarach”, które pozwalają na odłamanie, a następnie zbycie indywidualnych płytek kruszcu.

Kontakt z nami:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]