Frank szwajcarski – najpiękniejsza waluta świata

21 września 2021

Więcej na temat kursu franka na topfx.pl/kurs-wymiany-chf.

O franku szwajcarskim Polacy nie wiedzą zbyt wiele, właściwie raptem to, że jest to waluta, w której mnóstwo osób wzięło niegdyś kredyty, które w tym momencie trudno im spłacić. Tymczasem historia franka szwajcarskiego jest całkiem ciekawa.

Pieniądz słynny ze swojej niebywałej stabilności – frank szwajcarski

Oczywiście, frank szwajcarski to narodowa waluta Szwajcarii, ale jest to również obowiązujący środek płatniczy w Liechtensteinie. Tak jak jen, dolar i euro, frank szwajcarski jest zaliczany do kluczowych walut we współczesnym świecie. Ale nie był to pierwszy pieniądz, który został wprowadzony do obiegu na terenie Szwajcarii. Frank ogólnie mówiąc pojawił się zaledwie w połowie XIX wieku i zastąpił kilka miejscowe waluty, które dotychczas były emitowane w szwajcarskich kantonach. Przez poprzednie dekady swojego istnienia frank szwajcarski zasłynął ze swojej niezwykłej stabilności, unikając między innymi destabilizacji w latach kryzysów gospodarczych i politycznych, jakie miały miejsce w XX i XXI w. Mało kto wie, iż frank szwajcarski nazywany jest jedną z najładniejszych walut na świecie. Seria banknotów emitowana od połowy 90-tych charakteryzuje się wspaniałą kolorystyką oraz niecodzienną wertykalną orientacją grafiki. Na frankach umieszczono osobistości z obszaru kultury (np. Sophie Taeuber-Arp, Charlesa-Ferdinanda Ramuza czy Le Corbusiera), a nie jak zwykle bywa – wizerunki ministrów, monarchów lub wojskowych. Z kolei tematem nowej, dziewiątej już serii banknotów są natura, Ziemia oraz nauka.

Aktualny kurs franka – te informacje uzyskasz na stronach kantorów

Frank szwajcarski bezustannie cieszy się dużym popytem wśród inwestorów, niemniej jednak jego notowania śledzą również z uwagą osoby z nieuregulowanymi zobowiązaniami w tej walucie. By znaleźć bieżący kurs franka szwajcarskiego, rekomendujemy wchodzić na stronę kantorów internetowych, gdzie notowania franka aktualizowane są w parusekundowych interwałach. Tu można także przejrzeć fluktuacje ceny franka w wskazanym okresie. To funkcja użyteczna dla frankowiczów czekających na najkorzystniejszy moment, by przewalutować walutę przed uregulowaniem najbliższej raty zadłużenia, a także dla inwestorów analizujących swoje dalsze kroki.