Kilka informacji o systemie bankowy SWIFT

28 kwietnia 2022

Tutaj odnajdziesz szczegółowe informacje dotyczące systemu SWIFT.

Pomimo, że de facto na co dzień korzystamy z usług bankowych, masa Polaków pierwszy raz usłyszało o istnieniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście rozważania wdrożenia sankcji w stosunku do Rosji jako odpowiedź Zachodu na jej atak na Ukrainę. Lecz system SWIFT używany jest już od lat 70-tych XX w. i jest jednym z filarów wydajnego działania międzynarodowego rynku finansów.

Z systemu bankowego SWIFT korzystają nie tylko banki

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle natomiast tym skrótem nazywa się po prostu międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego wykonanie przelewów międzynarodowych byłoby niezaprzeczalnie zdecydowanie bardziej skomplikowane niż aktualnie. SWIFT to najpopularniejszy, ale nie jedyny stosowany w dzisiejszych czasach system tego rodzaju. Oprócz niego m.in. w Polsce korzysta się również z systemów: SORBNET, Express Elixir oraz SEPA.Na świecie stosowane są również różne systemy lokalne, obsługujące jedynie rozliczenia bankowe na obszarze jednego kraju.

Co jest więc głównym atutem systemu rozliczeń SWIFT? Obejmuje on swoim działaniem niemal wszystkie kraje na świecie, a przy tym korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba aktualnie przekracza już 10 tysięcy, ale też giełdy, domy maklerskie i sporo innych instytucji finansowych. Każdy partycypant systemu bankowego SWIFT musi otrzymać unikatowy kod (BIC – Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter oraz cyfr). Możliwe jest też przypisywanie kodu BIC oddziałowi banku, wtedy taki kod posiada 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – prezentujemy kody BIC popularnych banków w Polsce

Nawet jeżeli tylko sporadycznie korzystasz z transakcji międzynarodowych, dobrze jest znać kod BIC/SWIFT własnego banku, a przynajmniej wiedzieć gdzie szybko odszukać taką informację. Poniżej znajdziesz kody BIC/SWIFT największych banków, obecnych w Naszym kraju.

– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]