kantor wymiany walut online, kantor internetowy

O wymianie walut przez internet – jak działa kantor online?

6 września 2021

Jeszcze parę lat temu jedynym sposobem na wymianę waluty była wizyta w kantorze albo w pobliskiej placówce bankowej – te pierwsze nadal funkcjonują supermarketach oraz w galeriach handlowych! Jednak w szybko przeobrażającej się rzeczywistości, ludzie chcą wymieniać waluty bez konieczności wychodzenia z domu i po niższych kosztach, w następstwie tego właśnie pojawiły się kantory internetowe, które na to pozwalają.

Kantor online to niższy spread

Operacja w kantorze internetowym jest tak samo prosta jak wymiana waluty w fizycznym kantorze. Użytkownik wchodzi do serwisu przez założony przez siebie profil, a potem przelewa do swojego panelu środki, które chce wymienić na wybraną walutę. Atutem kantorów online jest w szczególności to, że wymianę można zlecać w nim o każdej porze dnia, a sama wymiana walut odbywa się już w porze pracy serwisu po najświeższych kursach, ustalanych na podstawie danych pozyskiwanych z Forex w parosekundowych interwałach, a nie – jak to bywa w przypadku fizycznych kantorów – po średnim kursie, na ogół z poprzedniej doby. Kolejnym i niezwykle znaczącym plusem kantorów online są niższe spready aniżeli te narzucone przez banki oraz kantory stacjonarne. Wymiana w tych ostatnich polskiego złotego (w zależności od indywidualnego cennika) może zakończyć się uiszczeniem spreadu w wysokości nawet 3-4%, tymczasem w kantorze internetowym spready na ogół nie przewyższają 2%. Kantory online proponują także kilka innych usług popularnych wśród użytkowników, m.in. dają możliwość ustawienia transakcji odroczonej, w której użytkownik zleca wymianę waluty po wyznaczonym przez niego kursie (przewalutowanie jest wykonywane dopiero wówczas, kiedy wyznaczony przez klienta kurs spotka się z tym na rynku) lub w ustalonym przez nabywcę terminie.

Kantor internetowy – usługa dla kredytobiorców i pracowników zagranicznych

Kantory internetowe to opcja dla osób doceniających komfort i dużą niezależność w dysponowaniu swoimi pieniędzmi. Korzystają z nich również osoby studiujące czy też pracujące za granicą i kredytobiorcy spłacający pożyczki wzięte w obcej walucie. Aczkolwiek nim postanowimy powierzyć swoje finanse kantorowi internetowemu, warto sprawdzić jego reputację oraz bezpieczeństwo, m.in. poprzez weryfikację na stronie KNF, czy znajduje się on na jej liście instytucji płatniczych.