Potrzebujesz kredytu? Bez historii kredytowej to również możliwe

3 września 2021

Zaciąganie zobowiązań finansowych cieszy się obecnie wielką popularnością, nie wszyscy jednak mają na to szansę. Jest bardzo wielka grupa Polaków, którzy nie mogą zaciągnąć kredytu, a to z powodu nieposiadania zdolności kredytowej. Kogo może dotyczyć tego rodzaju sytuacja i jak sobie w niej poradzić?

Kredyty bez zdolności kredytowej – kto jej nie posiada?

Instytucje bankowe zazwyczaj mają własne zasady, na podstawie których przyznają kredyty bądź odmawiają ich przyznania. Można jednak wymienić ogólne warunki, determinujące fakt posiadania lub nie zdolności kredytowej. Po pierwsze, z odmową mogą spotkać się osoby, które mają już zaciągnięte pożyczki. Na największe trudności muszą przygotować się ci, którzy nie brali jeszcze ani jednego kredytu. Należą do nich zwłaszcza studenci oraz klienci, którzy na rynku pracy działają od kilku lat i osiągają zbyt małe zarobki albo są zatrudnieni na podstawie umowy o dzieło. Z faktem, że kredyt nie będzie im udzielony, muszą być pogodzeni także emeryci. Oczywiście kredytu nie otrzymają również osoby, które nie są w stanie wykazać faktu posiadania przez nie pracy, a także pracujące za granicą. Okoliczności te powodują, iż teoretycznie nierealne jest otrzymanie kredytu w banku, przez co ogromna liczba osób decyduje się zaciągnąć pożyczkę w instytucjach pozabankowych. Nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ chwilówki i podobne pożyczki są na tyle kosztowne, że ich zaciąganie kompletnie się nie opłaca.

Kredyty bez zdolności – czy można je otrzymać?

W przypadku nieposiadania zdolności kredytowej warto skorzystać z porady pośrednika w ubieganiu się o kredyty bankowe. Poradzi on, który bank posiada mniej restrykcyjne przepisy i zechce przyznać kredyt bez zdolności, czy też wskaże możliwość uzyskania kredytu konsolidacyjnego. Najważniejsze jest jednak to, że pośrednik doradzi, jak stworzyć zdolność kredytową, a jest na to wiele sposobów. Najmocniej na budowanie pozytywnej historii kredytowej wpływa terminowe spłacanie zobowiązań, dobrze będzie więc kupić coś na raty, a także korzystać z kredytu odnawialnego i karty kredytowej w instytucji, w której planuje się zaciągnąć kredyt. Znakomitym wyjściem jest także na przykład ubieganie się o kredyt nie samodzielnie, ale wespół z drugą osobą. By to osiągnąć, można uczynić współkredytobiorcami rodziców czy – w przypadku osób, które i tak planowały ślub – wstąpić w związek małżeński. Takich możliwych rozwiązań, jakie podpowiedzieć może doświadczony pośrednik, jest wiele.