Badania operatorów – dlaczego są obowiązkowe?

14 lutego 2020

Na http://www.testypsychologiczne.com.pl/badania-operatorow/ sprawdzisz, kto oferuje badania operatorów Bielsko

Gdy mówi się o badaniach psychotechnicznych i psychologicznych, zwykle łączymy z nimi kierowców, ale nie tylko oni muszą je wykonać. Konieczność ich wykonania ten prawo nakłada również na operatorów koparek, dźwigów, wózków i podobnych sprzętów. Dlaczego zachodzi taka konieczność i na czym badania tego typu polegają?

Czy badania operatorów są potrzebne?

Prawo precyzyjnie wskazuje, jakie grupy zawodowe muszą poddać się badaniom psychologicznym i psychotechnicznym. Są to przede wszystkim zawody, w których odpowiednia sprawność psychofizyczna jest kluczowa dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób z jego otoczenia. Poza tym, jeśli chodzi o środowiska, w jakich korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, relatywnie często zdarzają się wypadki, a duża część z nich wywołana jest przez błąd człowieka: brak skupienia czy zbyt wolną reakcją na bodźce. Zdolności te spadają wraz z wiekiem, a także z powodu pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej właśnie należy, i to powoduje, że robienie tego typu kontroli jest potrzebne.

Na czym polegają badania operatorów?

Badania, którym poddaje się operatorów i kierowców, mają tę samą istotę. Sprawdza się przede wszystkim wzrok, nie tylko ogólnie, ale także jeśli chodzi o widzenie po zmierzchu oraz umiejętności wzrokowo – ruchowe, a ponadto poziom koncentracji, zdolność oceny odległości oraz prędkość reakcji. Ważna jest również przerzutność uwagi. Badania robi się, odpowiadając na pytania testowe NIE lub TAK, wykorzystywana jest także specjalna aparatura. Zwykle nie zabierają one więcej czasu niż 30 minut.
Jeżeli chodzi o to, jak długo badania zachowują ważność, to jest to uzależnione głównie od wieku osoby, której dotyczą. Najczęściej są to 3-4 lata, a dla osób powyżej 50 lat – 1-2 lata.

Kontakt z nami:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]