Badania psychologiczne kierowców – dlaczego są tak ważne?

29 sierpnia 2019

Na http://www.badaniabielsko.pl zlecisz badania kierowców Bielsko

Na bezpieczeństwo na drogach w szczególnym stopniu wpływają umiejętności obsługujących poruszające się po nich pojazdy. Naprawdę ważne okazuje się to dla kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy oraz kierowców TIR-ów i komunikacji miejskiej. W ich przypadku istotne są tak umiejętności, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego powodu kierowcy z tych profesji zgodnie z przepisami powinni regularnie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Dobrze więc napisać na ich temat kilka słów. W jakich odstępach powinny być przeprowadzane? Na czym opierają się tego typu badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Badania psychologiczne kierowców – na czym się opierają?

Badania kierowców powinny być wykonywane co 5 lat. Ta zasada nie obowiązuje jednak specjalistów, którzy skończyli 50 lat – powinni wszak wykonywać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w wyspecjalizowanej przychodni, który w pierwszej kolejności przeprowadza badania osobowości. Mają one formę konwersacji z badanym, w trakcie której odpowiada on na pytania na temat wyborów w skrajnych przypadkach. Następna część badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast potem przeprowadzane są testy na odpowiednich urządzeniach, podczas których sprawdzana jest podzielność uwagi, zdolność szybkiej reakcji, postrzeganie prędkości i widzenie w ciemności.

Jak nastawić się do badań psychotechnicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca odbywa wizytę z psychologiem, który w jej czasie powiadamia go, czy przeszedł badanie. Co ważne, musimy pamiętać, że nie dla każdego ich efekty będą pozytywne. Szanse na szczęśliwe przejście badań psychologicznych kierowców możemy jednak nieco zwiększyć. Jak? W internecie dostępne są różne filmy prezentujące działanie maszyn, na których są przeprowadzane badania psychotechniczne – to doskonałe narzędzie, by wcześniej sprawdzić, jak one funkcjonują.

Kontakt z nami:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]