Badania wysokościowe. Kto będzie miał problemy?

27 sierpnia 2021

Zamów badania wysokościowe Bielsko Biała.

Wielu czytelników działania na wysokości utożsamia przede wszystkim z myciem szyb w wieżowcach oraz serwisowaniem kominów. Według uchwalonych w Polsce regulacji są to jednak wszystkie zadania wykonywane na wysokości przekraczającej jeden metr. W przypadku, gdy prace prowadzone są co najmniej trzy metry nad poziomem gruntu, niezbędne jest natomiast przejście lekarskich badań wysokościowych. Na czym jednak one polegają? W których placówkach są wykonywane? Jakie schorzenia powodują, że nie przejdziemy badań wysokościowych?

Badania wysokościowe – w jakiej przychodni?

Badania wysokościowe można przeprowadzić odwiedzając placówkę medycyny pracy, w której otrzymamy skierowania na badania specjalistyczne. Po ich przejściu – jeśli oczywiście efekty będą odpowiednie – otrzymamy orzeczenie umożliwiające działania na wysokościach. Zdarza się jednak, że na wykonanie badań wysokościowych nie ma wiele czasu – w takich wypadkach najlepiej postąpimy udając się sami do neurologa, laryngologa i okulisty w celu przeprowadzenia badań, a potem przedstawiając je w przychodni medycyny pracy, jakkolwiek najlepiej zgłosić się na badania w specjalistycznej poradni.

Badania wysokościowe – co zostanie zbadane?

Badania wysokościowe muszą wykryć schorzenia, które sprawiają, że praca na wysokościach jest ryzykowna. Do najważniejszych tego rodzaju schorzeń zaliczają się w szczególności padaczka oraz zaburzenia równowagi, wady wzroku (a konkretnie – potrzeba noszenia okularów (chociaż można to ominąć wykorzystując szkła kontaktowe), jak również zez. Lekarz ma prawo też odmówić podpisania orzeczenia, jeżeli chorujemy na nieuregulowaną cukrzycę oraz zmagamy się z zawrotami głowy. Badania wysokościowe należy powtarzać co 3 lata, natomiast osoby które ukończyły 50 rok życia – co dwanaście miesięcy.

Kontakt z nami:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]