Budujesz dom? Nie zapomnij o hydroizolacji

27 stycznia 2020

Podczas budowy jakiegokolwiek obiektu, niezależnie czy jest to dom jednorodzinny czy biurowiec, już na etapie projektowania trzeba zatroszczyć się o stosowne zabezpieczenie budowli przed wilgocią. Woda, która z biegiem lat może przeniknąć do niepoprawnie albo w ogóle niezabezpieczonych ścian zmniejszy ich wytrzymałość i potencjał izolacji cieplnej, a także przyczynić się do rozkwitu chorobotwórczych grzybów oraz pleśni.

Które części budynku trzeba chronić hydroizolacją?

Do głównych elementów, jakie trzeba zabezpieczyć przed wilgocią należą zwłaszcza dachy, fundamenty, balkony, piwnice i tarasy zielone, a zatem te części struktury, które mają bezpośredni kontakt z opadami atmosferycznymi lub wodami gruntowymi. Każda budowa obiektu powinna być poprzedzona szczegółową ekspertyzą i konsultacją z profesjonalistami, którzy podpowiedzą, jakie elementy wymagają zabezpieczenia przed wilgocią i jakiej technologii należy użyć w odniesieniu do danych segmentów konstrukcji. Przykładowo, na ścianie fundamentowej z betonu tworzy się izolację przeciwwodną, nanosząc na nią powłokę uszczelniającej wyprawy cementowej (najlepiej i z zewnątrz i od środka), a w przypadku ścian z bloczków betonowych – zaprawą wodoszczelną. W stabilnych ścianach z pustaka wypalanego, cegły czy dziurawki zaleca się wykonanie poziomej i pionowej bariery dla wody. Z kolei tarasy hydroizoluje się wielowarstwowo, mając na uwadze to, aby każda warstwa posiadała spadek zapobiegający kumulacji wody między nimi i odprowadzający ją. W podobny sposób hydrolizuje się też balkony.

Komu zlecić przygotowanie hydroizolacji?

Kluczowe jest, żeby projektowanie hydroizolacji, zlecić doświadczonej ekipie, posiadającej wieloletnie doświadczenie w wykonywaniu prac hydroizolacyjnych. Deweloperzy, inwestorzy i generalni wykonawcy skorzystają na współpracy ze rzeczoznawcami w czasie prac związanych z hydroizolacją spodu płyt i ścian fundamentowych, uszczelnianiem przemysłowych obiektów żelbetowych, zbiorników oraz budynków w systemie „białej wanny”, a także montażem taśm dylatacyjnych, uszczelek pęczniejących, taśm PVC czy węży iniekcyjnych. Z kolei na zlecenie zarządców istniejących budynków zespół ekspertów od hydroizolacji zajmie się m.in. naprawą, inwentaryzacją i uszczelnieniem przecieków wody, naprawą balkonów i tarasów, wzmocnieniem gruntów pod fundamentami oraz uszczelnieniem podszybii windowych.