Dla kogo przeznaczone są badania psychologiczne kierowców?

11 kwietnia 2020

Tutaj sprawdzisz, jak zamówić badania psychologiczne kierowców Bielsko Biała

Badania psychologiczne mają niezwykle szerokie zastosowanie. To nie tylko sposób lepszego poznania siebie, ale także poznania predyspozycji psychologicznych jednostki, które niezbędne są do wykonywania konkretnych prac. Spośród tych badań wyróżnia się między innymi badania psychologiczne kierowców.

Jak wyglądają badania psychologiczne kierowców?

Ci, którzy muszą poddać się badaniom psychotechnicznym, nierzadko mocno się ich obawiają. Okazuje się jednak, że naprawdę nie ma czego się bać. Całość badań składa się z testów badających inteligencję, wywiadu psychologicznego, testów osobowościowych i testów aparaturowych, które pozwalają ocenić między innymi szybkość reakcji. Testy inteligencji mają za zadanie ocenić zdolności umysłowe jednostki, która poddawana jest badaniu. Testy osobowościowe oceniają cechy osobowości. Określają m.in: ekstra- oraz introwersję, neurotyzm i psychotyzm. W wypadku testów aparaturowych psycholog wykorzystuje miernik czasu reakcji, wirometr, aparat krzyżowy, stereometr i ciemnię. Testy nie wymagają żadnego wcześniejszego przygotowania. Osoby, które muszą nosić okulary, powinny jedynie pamiętać, aby wziąć je na badanie.

Badania psychologiczne kierowców – kto powinien je wykonać?

Badania kierowców są obowiązkowe między innymi kandydatów na kierowców zawodowych kategorii C1, C1+E, C+E, C, D1+E, D1, D+E oraz D. Przechodzić muszą je także osoby, które pragną wykonywać zawód instruktora lub egzaminatora nauki jazdy. Są obowiązkowe dla kandydatów kierowców taksówek, a także na operatorów wózków widłowych. Należy podkreślić, że przejść je muszą także ci kierowcy, którzy stracili prawo jazdy w efekcie prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. Ważność takich badań jest różna i zależna od kategorii osób, które się im poddają. I tak chociażby w przypadku kierowców chcących odzyskać prawo jazdy po stracie dokumentu za prowadzenie pojazdu po spożyciu napoi alkoholowych badania te są bezterminowe. Należy wykonać je tylko raz.

Kontakt z nami:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]