Izolacja fundamentów ma ogromne znaczenie

27 sierpnia 2020

Zabezpieczenie fundamentów przed niekorzystnym oddziaływaniem wody, wilgoci i wyziębienia jest jednym z najważniejszych faz budowy solidnego, bezpiecznego obiektu budowlanego. Wilgoć penetrująca mury z czasem doprowadzi do uszkodzenia ich struktury, a wykwity grzybów i pleśni z biegiem czasu odbiją się negatywnie na samopoczuciu ich rezydentów.

Kto przeprowadzi zabezpieczenie fundamentów?

Projektując budowę obiektu, warto powierzyć opracowanie najlepszego sposobu hydroizolacji profesjonalistom, którzy mają wieloletnią praktykę nie tylko w zabezpieczaniu przed wilgocią nowych budowli, ale także w odnawianiu hydroizolacji w tych już istniejących. Wiedzą oni, jakich pomyłek wystrzegać się oraz jakie technologie i materiały hydroizolacyjne sprawdzą się najlepiej w danej sytuacji. Wszak wykorzystanie należytych technik izolacji fundamentów może różnić się w zależności, czy zamierzane jest wykonanie ławy i ścian fundamentowych, fundamentów z bloczków betonowych bądź osadzenie budowli na płycie fundamentowej. Kluczowa jest także gruntowna analiza warunków wodnych na terenie, na którym planowana jest budowa. Za jej pomocą można zbadać czy potrzebna jest izolacja przeciwwilgociowa (wykonywana na gruntach, w które woda w mgnieniu oka wsiąka i nie spiętrza się przy fundamentach) czy może przeciwwodna (tam, gdzie pojawia się zagrożenie podtopień lub grunt jest na tyle spoisty, że po deszczu fundamenty mogą dłuższy czas stać w wodzie).

Sposoby zabezpieczenia fundamentów

Zależnie od rodzaju fundamentów, do ich zabezpieczenia przed wilgocią wykorzystuje się odmienne strategie. Płytę fundamentową, na której z reguły stawia się budowle tam gdzie jest wysoki poziom wód gruntowych, można izolować od dołu wykonując warstwę izolacji ciężkiej. Natomiast nową ścianę fundamentową z betonu można pokryć warstwą uszczelniającej wyprawy cementowej, przy czym najkorzystniej nałożyć ją zarówno na zewnętrznej, jak i wewnętrznej powierzchni. W przypadku ścian murowanych najlepiej sprawdzi się użycie izolacji pionowej i poziomej, która zastopuje kapilarne wnikanie wody w mury.

Wykonawstwo izolacji fundamentów też powinno się powierzyć profesjonalistom, gdyż nagminnym błędem mniej doświadczonych ekip jest nie zastosowanie się do wytycznych wyszczególnionych w projekcie wykonawczym (m.in. tych dotyczących warunków i sposobów aplikacji materiałów izolacyjnych) lub użycie ich tanich substytutów, nie mających podobnych parametrów wodochronnych. Niewłaściwe ukończenie prac czy użycie materiałów niedobranych do stopnia obciążenia wilgocią może powodować, iż będzie ona nieefektywna.