Hobby obok głównego nurtu – banknoty kolekcjonerskie

20 maja 2021

Znajdź banknoty kolekcjonerskie.

Kiedy mówimy o kolekcjonerstwie, jedną z natychmiastowych myśli obok filatelistyki i deltiologii jest numizmatyka. Niemniej jednak monety to nie jedyne środki płatnicze, którymi interesują się hobbyści. W połowie XX w. popularna stała się notafillia, która zajmuje się kolekcjonowaniem oraz badaniem banknotów i pozostałych notgeldów.

Dzieje banknotów i dlaczego je kolekcjonujemy?

Pierwowzory papierowych środków płatniczych powstały w Chinach, a nie jak wiele osób uważa – na terenie Europy. Pierwotna ich wersja, zbliżona w swoim zastosowaniu raczej do teraźniejszych weksli, wytworzona była ze skóry i pojawiła się około 2200 lat temu w czasie władzy Dynastii Han. Papierowe banknoty w formie jaką znamy współcześnie kształtowały się z kolei od VII do XII w. w czasie władzy Dynastii Tang i Dynastii Song. Były one udogodnieniem dla kupców, ponieważ zwalniały ich od przymusu przemieszczania się na duże odległości z dodatkowym balastem w postaci monet. Europejczycy po raz pierwszy usłyszeli o środkach pieniężnych z papieru z historii słynnych trzynastowiecznych podróżników, m.in. Marco Polo, jednak w krajach europejskich zaczęto korzystać z nich powszechnie na przełomie XVII i XVIII w. Z biegiem czasu ten sposób płatności za towary i usługi zaakceptowano wszędzie. Dopiero w XXI w. gotówka jest spychana na boczny tor przez coraz wygodniejszą bankowość elektroniczną. Może właśnie stąd wzięło się coraz większe zainteresowanie banknotami jako przedmiotami kolekcjonerskimi, jako że nie tylko posiadają one walory historyczne, ale też artystyczną – od dziesięcioleci bowiem fascynują misternym wzornictwem.

Banknoty kolekcjonerskie NBP – motywy i zabezpieczenia

Kolekcjonerzy banknotów, podobnie jak kolekcjonerzy monet, gromadzą przede wszystkim banknoty obiegowe ze wszystkich stron świata. Są one bardzo łatwo dostępne, choć koszt ich zakupu zdarza się ogromny – to w zależności od ich kondycji oraz roku druku. Odrębną kategorią banknotów są banknoty kolekcjonerskie, emitowane w niedużym nakładzie, najczęściej w celu upamiętnienia istotnych wydarzeń czy zasłużonych postaci ze świata nauki, kultury oraz polityki. W Polsce banknoty kolekcjonerskie o nominałach 50, 20 i 10 zł emituje NBP. Celebrują one między innymi 600. rocznicę urodzin Jana Długosza nominał 20 zł) czy 28. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża (nominał 50 zł). Ciekawym faktem jest to, iż poza wspaniałym designem, banknoty kolekcjonerskie mają analogiczne zabezpieczenia jak banknoty obiegowe, np. mikrodruki, nitki zabezpieczające, zmienne optycznie farby i napisy widoczne tylko pod określonym kątem.

Kontakt z nami:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]