Kantary – rodzaje i rozmiary

22 czerwca 2023

Znajdź kantar skórzany.

Kantar jest częścią uprzęży dla konia. Mylony bywa z uzdą, ponieważ wyłączną różnicą pomiędzy nimi jest nieobecność wędzidła – elementu wkładanego do pyska pozwalającego na kierowanie stąpającym zwierzęciem. Kantar to jedna z kluczowych części wyposażenia jeździeckiego, z którą konie praktycznie się nie rozstają. Dlatego musi on być dobrany do profilu i wymiarów głowy zwierzęcia oraz nie przyczyniać się do powstania zadrapań. Jak więc znaleźć właściwy kantar dla konia? Na które jego właściwości należy zwrócić szczególną uwagę?

Co odpowiedniejsze dla zwierzęcia – kantar sznurkowy czy taśmowy?

W sklepach odnajdziemy różne warianty kantarów: sznurkowe, taśmowe, skórzane i podszywane. Te pierwsze, nazywane również halterami, są rekomendowane ze względu na znaczną kontrolę, którą jeździec dzięki nim może mieć nad wierzchowcem. Dla konia o wiele bardziej komfortowy jest natomiast kantar taśmowy albo skórzany. Dużo większą wygodę zapewniają kantary podszywane – przykładowo prawdziwym bądź sztucznym futerkiem, które da się odczepić celem umycia. Taki kantar wspaniale zapobiega powstaniu obtarć, a zarazem pozwala przywiązać zwierzę na czas pielęgnacji i dawać możliwość jego prowadzenia podczas treningów lub spacerów.

Kantary – które dla koni szetlandzkich a które dla hanowerów?

Produkowanych jest kilka rozmiarów kantarów dla koni. Rozmiar mini to foal, który będzie pasował kucom miniaturowym i źrebiętom. Kolejny to shetty (0), który powinni stosować posiadacze pokaźniejszych źrebiąt, jak również koni szetlandzkich. Kantar określany jako pony (1) został natomiast stworzony dla kucy (np. walijskich) i rocznych koni większości ras. Cob (2) i full (3) to kantary średnich rozmiarów i pasują między innymi do koni półkrwi arabskiej, fryzyjskich, wielkopolskich oraz hanowerów. Maksymalny rozmiar to xfull (4), który przeznaczony jest dla dużych ras gorącokrwistych (np. śląskich) i ras zimnokrwistych (jak konie ardeńskie lub shire).

Kontakt z nami:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]