Niebanalny element dekoracji domu – tablica kredowa

8 grudnia 2019

tablica kredowa wszystkim kojarzy się ze szkołą, nieważne czy mają 13, 20 czy 90 lat. To dlatego, że jest to obiekt wykorzystywany w procesie nauczania od co najmniej dwóch wieków i wygląda na to, iż jeszcze przez jakiś czas nie wyjdzie z użycia. Ale taka tablica może mieć również inne przeznaczenie.

Historia tablicy kredowej

Na początku trzeba zaakcentować, że tablice kredowe produkowane są w dwóch kolorach: zielonym i czarnym. Z czasów szkolnych wszyscy pamiętamy głównie te pierwsze, ale z historycznego punktu widzenia tablice o czarnej powierzchni powstały jako pierwsze. Były one bardzo ciężkie, bo wytwarzano je z bloków łupkowych albo desek drewnianych pomalowanych na czarno. Mimo wszystko z powodzeniem były wykorzystywane od początku XIX w. aż do lat 60-tych XX w. Wtedy to powoli zostały wyparte przez swoją nowszą, zielona wersję – lżejszą, z powierzchnią pokrytą emalią na bazie porcelany, do której lepiej przylegała kreda. Nie oznacza to, że czarne tablice kredowe zniknęły na zawsze – są produkowane do dziś, ale rzecz jasna nie są już drewniane ani z kamienia. Funkcjonowanie tablic kredowych w obu kolorach jest uzasadnione. Kolor zielony uważany jest za uspokajający i nie męczy oczu, wobec tego sprawdza się w szkołach, gdzie trzeba patrzeć z uwagą na jej powierzchnię przez kilka godzin. Z kolei pismo czy rysunek na czarnej tablicy kredowej charakteryzuje się wyższą kontrastowością, toteż dobrze jest montować takie tablice w dużych audytoriach, tak by słuchacze z tyłu wyraźnie widzieli każdy napisany czy narysowany szczegół. Niestety nawet w szkołach tablice kredowe, chociaż zdrowsze dla oczu, są powoli zastępowane przez białe tablice magnetyczne, których plusem jest brak pyłu (pisze się po nich ścieralnym flamastrem).

Jak można wykorzystać tablicę kredową w domu?

Tablice kredowe, przede wszystkim te o czarnej powierzchni, to także wspaniały dodatek dekoracyjny w domu. Świetnie komponują się z wystrojem w stylu vintage – można na nich wypisać kolorową kredą różne dewizy czy narysować obrazki i zawiesić na ścianie zamiast plakatów. Plusem takiej dekoracji jest możliwość okresowej zmiany treści, dzięki czemu wystrój pokoju nie będzie nas z czasem nudził. Przy tym nie wydamy wiele – pudełko wielobarwnej kredy to wydatek maksymalnie 6-9 złotych, a wystarcza na wykonanie kilkunastu rysunków i napisów. Na takiej tablicy można też rozrysować tabele z harmonogramem prac domowych, które muszą wykonać w ciągu tygodnia nasze dzieci. Można również zawiesić niewielką tablicę kredową w pokoju dziecka. Będzie mogło na niej do woli bazgrać, ćwiczyć pisanie liter oraz grać z przyjaciółmi z klasy w kalambury, kółko i krzyżyk oraz inne proste gry towarzyskie.