Odzież i bielizna kompresyjna w sporcie – działanie i zastosowanie

24 czerwca 2021

Więcej o odzieży kompresyjnej.

Praktycznie każdy słyszał o termoaktywnej odzieży sportowej, niemniej jednak nie wszyscy natknęli się na definicję „odzież kompresyjna” w odniesieniu do sportu, bo to pojęcie przeważnie kojarzone z akcesoriami stosowanymi w medycynie. W tym artykule przedstawimy ten typ odzieży sportowej i opiszemy, jak oddziałuje ona na wydajność treningu osoby ją noszącej.

Bielizna i odzież kompresyjna – zalety

Bielizna i odzież kompresyjna to profesjonalne wyroby, które mają wiele własności pozytywnie wpływających na wygoda ćwiczeń. Przede wszystkim taka odzież ściśle przylega do ciała co sprawia, iż opięte nią mięśnie szybciej się regenerują. Kontrolowany ucisk, jaki zapewnia ta zwykle bezszwowa odzież, przyczynia się do lepszego ukrwienia i dotlenienia tkanek oraz szybszego odprowadzenia kwasu mlekowego z trenowanych mięśni. Wysokiej klasy odzież uciskowa w jesienne miesiące skutecznie uchroni organizm przed zimnem, a latem nie dopuści do jego przegrzania. Ten atrybut ubrań kompresyjnych pozwala na użycie ich zarówno przez sportowców trenujących w zaciszu siłowni, jak i tych przedkładających ćwiczenia outdoorowe. Kolejną bardzo ważną właściwością odzieży i bielizny kompresyjnej jest zdolność ochrony mięśni przed mikrourazami, gdyż redukuje ona wstrząsy oraz wibracje mięśni, notorycznie pojawiające się w trakcie treningów siłowych.

Prawidłowo dobierz rozmiar odzieży kompresyjnej

Odzież kompresyjna przeznaczona jest głównie do noszenia podczas aktywnego treningu. Na przykład spodnie o cechach kompresyjnych normują pracę mięśni kończyn dolnych, a co za tym idzie pomagają biegaczom osiągnąć lepsze rezultaty, z kolei koszulki kompresyjne wzmacniają mięśnie brzucha i grzbietu. Profesjonalni sportsmeni, skupieni na ćwiczeniach wszystkich mięśni chętnie używają kombinezonów kompresyjnych, a normalni klienci klubów fitness najczęściej polegają na komplecie legginsy plus top. Sportowe skarpetki czy getry kompresyjne można nosić podczas ćwiczeń, jakkolwiek poleca się stosować je raczej bezpośrednio treningu, by szybciej odbudować mięśnie. Ważne jest też, by trafnie dopasować rozmiar bielizny czy odzieży kompresyjnej, tak by nie prowadziła do nadmiernego ucisku, który mógłby negatywnie wpłynąć na krążenie. Bielizna i odzież kompresyjna damska oraz męska to produkt, który można zakupić w sklepach sportowych.

Kontakt z nami:
RS Active S. Szmal R. Wasiak s.c.
ul. Zagnańska 84B
25-528 Kielce

Mob.: +48 798-558-877
E-mail: [email protected]