Orynnowanie dachu to istotny element jego konstrukcji

27 stycznia 2024

Jeśli chcesz zamówić rynny dachowe, skieruj się tutaj.

Systemy dachowe tworzy szereg modułów. Wśród tych, które mają najistotniejsze znaczenie z punktu widzenia ich wytrzymałości i komfortu użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono umożliwia skuteczne odprowadzenie deszczówki i tym samym uniknięcie wielu problemów związanych z jej gromadzeniem się. Nie powinniśmy więc bagatelizować wyboru najlepszych elementów wchodzących w jego skład. Niemniej jednak jest to zadanie trudne i wymagające fachowej wiedzy oraz umiejętności – tak samo jak zakładanie systemów rynnowych. Co więc winniśmy o nich wiedzieć? Jakie dokładnie funkcje pełnią takie systemy? Z jakich modułów są tworzone? Na co zwrócić uwagę przy ich doborze?

Orynnowanie dachu – z jakich modułów się składa?

Systemy tworzące orynnowanie dachu składają się z trzech części, które z kolei zbudowane są z szeregu pomniejszych modułów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z rozmaitego przekroju rynien otwartych (tak zwanych korytek), do których spływa woda opadająca z dachu, składają się na nie także rynny pionowe oraz elementy znajdujące się na poziomie gruntu lub pod nim, których funkcją jest odprowadzenie wody do systemu kanalizacji. Samo orynnowanie dachu tworzą proste rynny łączone za pomocą łączników, a na kątach budynku – narożników. Są one montowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Łączenie orynnowania dachu z rynną pionową stanowi sztucer z sitkiem, które jest odpowiedzialne za zatrzymanie wszelkich zanieczyszczeń mogących przedostać się do rynny pionowej, a później do ścieków.

Rynny PCV, metalowe lub plastikowe – co wybrać?

W ofercie hurtowników znajdziemy orynnowanie dachu wykonane z różnych surowców – m. in z metalu PCV. Które z nich będą najtrafniejszym wyborem? To zależy od specyfiki obiektu budowlanego i tego, w jakim stopniu jest on narażony na działanie opadów. Decyzję o doborze konkretnego orynnowania należy więc przedyskutować z fachowcem.

Kontakt z nami:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08