
Rękodzieło artystyczne – anioły drewniane i szopki
15 lutego 2021Prace kreowane przez polskich artystów regionalnych, ogromnie ekspresyjne, ale też stosunkowonieskomplikowane w swojej strukturze, od niezliczonych lat fascynują odbiorców. Także teraz prawie każdy Polak ma w swoim domu jakąś figurkę z drewna, którą można zakwalifikować jako przedstawiciela sztuki naiwnej.
Drewniane anioły – alegoria troski, ochrony i dobra
Rzeźba w drewnie od wieków jest znaczącym elementem polskiej sztuki ludowej. Figurki z drewna związane były głównie z kultem religijnym – w osadach i niewielkich miastach powstawały setki kapliczek, które lokalni artyści wypełniali „świątkami”, to znaczy figurami religijnymi sporządzonymi z miękkiego, łatwego w obróbce gatunku drewna. I choć teraz z rzadka buduje się tego rodzaju kapliczki, to drewniane anioły utrzymane w podobnej stylistyce są używane jako ozdoba mieszkań. Czemu jednak anioły? Dlatego, że to symbol bezpieczeństwa, troski oraz dobra. Taka statuetka od razu kojarzy się z opiekunem ogniska domowego. Anioły drewniane wykonane w stylistyce sztuki ludowej charakteryzują się dosadnymi barwami, a dzięki manualnemu wykonaniu są niepowtarzalne. Nic zatem dziwnego, że stanowią one również jednym z najpopularniejszych drobiazgów przywożonych z Polski przez zagranicznych turystów.
Szopki bożonarodzeniowe – tworzone na obraz popularnych krakowskich zabytków
Innym przedstawicielem rodzimego rękodzielnictwa są szopki bożonarodzeniowe. Szopki są silnie związane z Krakowem i jego okolicami. Są wytwarzane z lekkich materiałów, zwykle z kartonu oraz barwnej folii aluminiowej, a swoim wyglądem odzwierciedlają charakterystyczne krakowskie zabytki. Od zeszłego wieku w grudniu przeprowadzany jest konkurs szopek krakowskich, w którym uczestniczą liczni artyści parający się ich tworzeniem z dziada pradziada. Krakowskie szopki bożonarodzeniowe można spotkać w najrozmaitszych wysokościach. Te konkursowe osiągają nawet parę metrów wysokości, jednak tak samo modne są też malutkie, kilkunastocentymetrowe szopki, które mieszkańcy Krakowa w czasie Świąt stawiają pod choinką.
Źródło fotografii: szopki-anioly.pl