Sztylpy i czapsy skórzane a oficerki – czym się różnią?

20 marca 2020

Zamów sztylpy

Zgodnie z opinią wielu jeźdźców najlepszymi butami do jazdy konnej są oficerki – skórzane obuwie z długą cholewą do kolan. I choć istotnie w tej dyscyplinie sportowej sprawdzają się doskonale, nie są bez wad. Najistotniejszą z nich jest cena – najlepsze modele oficerek mogą kosztować około kilku tysięcy złotych. Poza tym zakładanie oraz jazda w oficerkach bywa znacznie utrudnione ze względu na nieodzowność noszenia spodni z grubszego materiału, nie zawsze mieszczącej się w cholewce buta. Tych wad nie posiadają na szczęście czapsy i sztylpy.

Czapsy i sztylpy jeździeckie – charakterystyka

Czapsy i sztylpy to elementy przedłużające sztyblety, dające ochronę wyższej partii nogi jeźdźca – można porównać je do stuptutów piechura. Te pierwsze kończą się na pachwinie, stanowiąc zabezpieczenie dla całej nogi, natomiast drugie – ochraniają jedynie łydkę sportowca, gdyż kończą się na kolanie. Zarówno czapsy, jak i sztylpy są wytwarzane z różnych surowców. W sprzedaży najczęściej znajdziemy sztylpy i czapsy skórzane, aczkolwiek poza nimi dostępne są także modele wykonane z tworzyw sztucznych lub tkaniny.

Jakie czapsy i sztylpy wybrać?

Dwa ostatnie warianty charakteryzuje dużo niższa cena. Tym samym są polecane jeźdźcom z niewielkim budżetem , jak również dzieciom, szybko wyrastającym z jednego rozmiaru. Poza tym sztylpy i czapsy z tkaniny są przewiewniejsze, dzięki czemu lepiej sprawdzają się wiosną i latem. Obszerny wybór sztylp i czapsów znajdziemy w sklepach internetowych – modele idealnie dobrane do swoich potrzeb nabędą zatem także jeźdźcy mieszkający w miejscowościach, w których brak dobrze wyposażonego sklepu z artykułami do jazdy konnej.

Kontakt z nami:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]