Toczki i kaski jeździeckie – z czego są wykonane?

15 stycznia 2020

Zobacz, gdzie kupić kaski do jazdy konnej

Jazda konna należy do tych dziedzin sportu, w których ryzyko upadków jest dość duże. A te, przez znaczną wysokość i prędkość, mogą być naprawdę niebezpieczne. Na uszkodzenia podatna jest w szczególności głowa jeźdźca, która obligatoryjnie musi być dobrze chroniona. W sklepach z artykułami dla entuzjastów jeździectwa można kupić dwa rodzaje ochrony na głowę – kaski oraz toczki jeździeckie. Ale które z nich dają lepszą ochronę? Co należy wiedzieć któregoś z tych akcesoriów?

Toczek czy kask do jazdy konnej? Co lepsze?

Zwykła, myśliwska czapka była pierwszym jeździeckim okryciem głowy. Jej krój był wzorem dla powstania toczków. Współczesny toczek jeździecki jest na ogół wyprodukowany z włókna szklanego i jest czymś pośrednim pomiędzy tradycyjną czapką, a kaskiem. Nie gwarantuje jednakże tak solidnej ochrony jak kask, przez co wskazany jest raczej do jazdy rekreacyjnej przy niewielkiej prędkości. Pod tym względem zdecydowanie lepiej spełnia swoje zadanie kask jeździecki, który jest stosowany przez wyczynowych sportowców i ma atesty stosownych organizacji – w Polsce jest to PZJ.

Kupujemy kask lub toczek jeździecki

Najważniejsza kwestia przy doborze kasków do jazdy konnej to bezpieczeństwo. Kask winien posiadać stosowne certyfikaty, jak również być perfekcyjnie dopasowany do kształtu głowy jeźdźca lub umożliwiać regulację rozmiaru. Do kasku warto dokupić dodatki – przede wszystkim pokrowiec, który uprości jego przenoszenie i pozwoli uniknąć zabrudzenia. Wybierając kask jeździecki nie warto także iść na kompromis. W związku z tym, jeżeli w naszym mieście nie wypatrzyliśmy pasującego nam modelu, można zamówić go w sklepie internetowym.

Kontakt z nami:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]